Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najlepsze metody czyszczenia dachu: poradnik dla właścicieli domów

czyszczenie dachu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Dach to niezwykle istotny element każdego budynku. Znajdujący się na pierwszej linii frontu z walczącymi ze sobą siłami natury, jest nieustannie narażony na działanie warunków atmosferycznych, które w Polsce bywają niezwykle zmienne. Dodatkowo, jeżeli korzystamy z pieca opalanego, na przykład drewnem, dach narażony jest również na osad z komina. Właśnie z tych powodów, co pewien czas powinniśmy dokonać inspekcji technicznej dachu i zainteresować się jego czyszczeniem.

Rodzaj techniki czyszczenia zależy od materiału, z jakiego wykonany jest dach.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna, ze względu na swoją chropowatą strukturę, jest bardziej narażona na osadzanie się zabrudzeń, które mogą prowadzić do degradacji powłoki. Osady takie jak kurz, liście, pył i mech mogą powodować nieestetyczne plamy i mogą sprzyjać niszczeniu materiału. Proces czyszczenia dachówki ceramicznej polega na użyciu wody pod odpowiednim ciśnieniem, aby usunąć niechciane elementy. Woda musi być dostosowana do właściwości dachówki, aby nie uszkodzić jej powierzchni. Po usunięciu zanieczyszczeń, dachówkę powinno się zaimpregnować specjalnymi środkami, które nadają jej właściwości samoczyszczące, zabezpieczają przed ponownym osadzaniem się brudu i ograniczają nasiąkliwość.

Blachodachówki

Podobnie jak dachówki ceramiczne, blachodachówki myje się za pomocą wody pod ciśnieniem i odpowiednich środków czyszczących. Ważne jest, aby stosować preparaty dopasowane do rodzaju blachy - niektóre mogą być bardzo delikatne i nieodporne na agresywne środki chemiczne. Trudniejsze zabrudzenia, takie jak osad z komina, pleśń czy resztki ptasie, usuwa się za pomocą miękkiej szczotki i specjalistycznych środków do blach powlekanych, które nie tylko czyści, ale również zabezpieczają powierzchnię przed korozją.

Dachy z blachy miedzianej, cynkowo-tytanowej czy tytan cynk patyna

Dachy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak blacha miedziana, cynkowo-tytanowa czy tytan cynk patyna, są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Te materiały na swojej zewnętrznej warstwie pokrywają się naturalną warstwą ochronną, zwaną patyną. Patyna jest produktem naturalnej reakcji tych metali z powietrzem i chroni powierzchnię przed korozją. Dzięki temu, dachy wykonane z tych materiałów nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów czyszczących. Jedynym wymogiem może być okresowe sprawdzenie stanu patyny, aby upewnić się, że nadal skutecznie chroni powierzchnię dachu.

Jak często powinniśmy myć dach i ile to kosztuje?

Właściwe utrzymanie dachu jest kluczowe dla długotrwałości każdej nieruchomości. Co najmniej raz do roku powinniśmy dokonywać przeglądu pokrycia dachowego. Wizualna inspekcja pozwoli na zidentyfikowanie wszelkich problemów, takich jak uszkodzone lub pęknięte dachówki, zagrożenie ze strony rosnącego mchu czy glonów, a także potencjalne problemy z osadem z komina.

Samo czyszczenie dachu jest zalecane co 5-10 lat, jednak rzeczywista częstotliwość może zależeć od warunków atmosferycznych, otoczenia (na przykład bliskość drzew czy fabryk), jak również od rodzaju pokrycia. Regularna konserwacja, w tym mycie dachu, nie tylko poprawia wygląd nieruchomości, ale przede wszystkim zwiększa żywotność pokrycia dachowego, zapobiegając uszkodzeniom i korozji.

Koszty czyszczenia dachu

Cena usługi mycia dachu jest zależna od wielu czynników. Na koszt wpływa między innymi wielkość i kształt dachu, rodzaj i stan pokrycia dachowego, kąt nachylenia dachu, stopień zabrudzenia, a także konieczność zastosowania specjalistycznych środków czyszczących czy impregnatów. Dodatkowo, ceny mogą się różnić w zależności od regionu Polski i renomy wykonawcy. W praktyce, za metr kwadratowy mycia dachu w Polsce wynosi od 15 do 20 zł. Należy pamiętać, że regularne inwestycje w utrzymanie dachu mogą przynieść oszczędności w długim terminie, zapobiegając kosztownym naprawom.

Dlaczego warto zlecić czyszczenie dachu specjalistom?

Czyszczenie dachu to zadanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się proste, ale w rzeczywistości jest procesem wymagającym doświadczenia, odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Zlecenie tego zadania specjalistom przynosi szereg korzyści. Prace na wysokościach, takie jak mycie dachu, niosą ze sobą ryzyko. Specjaliści są odpowiednio szkoleni i wyposażeni w sprzęt do pracy na wysokościach, co minimalizuje ryzyko wypadków. Również firmy specjalizujące się w czyszczeniu dachów dysponują profesjonalnym sprzętem i mają dostęp do specjalistycznych środków czyszczących, które są skuteczne, ale jednocześnie bezpieczne dla różnych typów pokryć dachowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe korzyści, zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalistów. Jedną z firm, której możemy polecić jest RS-MAL (rs-mal.pl). Znajdują się oni w branży już od wielu lat, oferując kompleksowe usługi z zakresu mycia i malowania dachów. Są znani ze swojego profesjonalizmu, dokładności i dbałości o zadowolenie klienta. Bez względu na to, jak skomplikowane jest zadanie, zespół RS-MAL jest gotowy, aby sprostać wyzwaniu i zapewnić najwyższą jakość usług.