Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak działają gruntowe pompy ciepła?

gruntowa pompa ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Każdy system ogrzewania ma swoje wady i zalety. Wybierając ten właściwy, najlepiej kierować się nie tylko budżetem, ale również energooszczędnością, dzięki której po niedługim czasie użytkowania można zaobserwować zwrot kosztów montażu. Dzisiaj do ogrzewania budynków wykorzystuje się energię odnawialną pozyskiwaną między innymi z gleby przy użyciu specjalnych urządzeń, czyli gruntowych pomp ciepła. Jak wygląda ich mechanizm działania i czy warto zdecydować się na taką inwestycję?

Alternatywne źródło energii pozyskiwanej z otoczenia

Aby system grzewczy był skuteczny, trzeba go odpowiednio dopasować do schematu budynku. Dzisiaj, kiedy wybór sposobu ogrzewania jest naprawdę duży, coraz bardziej popularne są gruntowe pompy ciepła w woj. podkarpackim, mazowieckim, ale nie tylko. Takie urządzenia pobierają energię z otoczenia, w tym przypadku z gleby, wykorzystując ją do ogrzewania lub chłodzenia budynku.

Wydajność pompy zależy od wielu czynników, w tym między innymi od temperatury gleby, izolacji nieruchomości, a nawet od powierzchni działki. W zależności od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na ciepło w danym budynku, dopasowuje się wielkość i efektywność energetyczną urządzenia.

Montaż pomp ciepła w Rzeszowie, a także w wielu innych miejscowościach, powinien być wykonany przez fachowców, którzy mają kwalifikacje do tego, aby ocenić potrzeby nieruchomości, ale też sprawdzić, czy jest możliwość ułożenia rur w pętli gruntowej. 

Cykliczne pobieranie ciepła z gleby

Cały proces pozyskiwania energii z gleby odbywa się cyklicznie. Najpierw pętla gruntowa pobiera ciepło gromadzące się pod ziemią, by później przepuścić przez zawór ekspansyjny skroploną parę, która dostarcza ciepło lub chłodzi budynek. Cykl dzieli się na kilka etapów: 

  1. Pierwszym krokiem jest pozyskanie energii cieplnej z gleby przez rury znajdujące się pod ziemią.
  2. Pobrane ciepło tworzy parę, która jest poddawana sprężeniu, a następnie przepływa przez skraplacz.
  3. W skraplaczu para oddaje ciepło do układu i zamienia się w ciecz, po czym jest ona rozprowadzana przez rury systemu ogrzewania podłogowego lub przy pomocy grzejników bądź kaloryferów, dzięki czemu oddaje ciepło do poszczególnych pomieszczeń.

Inwestycja w energooszczędne rozwiązania

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest świetną alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy znacznie zmniejszyć rachunki za eksploatację energii elektrycznej, co przekłada się na dużą oszczędność. Z uwagi na to, że koszty montażu pompy ciepła mogą wydawać się dość wysokie, warto skorzystać z dotacji “Czyste powietrze”. W Rzeszowie oraz pozostałych miejscowościach w Polsce takie dofinansowania pomagają uzyskać firmy specjalizujące się w branży OZE.