Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Modny beż w Twoim wnętrzu – 4 porady aranżacyjne!

beż we wnętrzu
 |  Artykuł sponsorowany  |  Dom i ogród

Kolor beżowy na ścianie stanowi świetną alternatywę dla klasycznej bieli – w końcu beż jest łagodnym i miłym dla oka kolorem, który działa kojąco na nasze zmysły. Ponadto, jest to na tyle uniwersalne rozwiązanie, że pasuje niemalże do każdego stylu, w jakim możemy urządzić nasze wnętrza. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach przy aranżowaniu przestrzeni w takich tonach. Jak uniknąć monotonii przy tworzeniu wnętrz w odcieniach cappuccino lub latte? Jakie kolory pasują do beżu? Podpowiadamy!

Kolor beżowy na ścianach – jaki odcień wybrać?

Beż na ścianach, podobnie jak inne jasne barwy, może być uniwersalnym tłem dla innych elementów wyposażenia – jak meble, tekstylia czy dodatki – i w zasadzie można wprowadzić je do aranżacji w dowolnym kolorze. W projektach wnętrz, neutralne ściany mają przede wszystkim prowadzić do optycznego powiększenia przestrzeni. Łamie to pewien stereotyp, mówiący o tym, że beż bywa barwą nudną i nieciekawą. Tymczasem, jest to kolor z powodzeniem zastępujący biel czy chłodniejszą od niego szarość – doceniamy go we wnętrzach urządzanych w stylu warm minimalizm lub japandi, gdy chcemy, aby wnętrze było harmonijne, minimalistyczne, ale jednocześnie ciepłe. 

By uniknąć niezamierzonego efektu, wynikającego ze złego wyboru farby, nie warto decydować się na intensywnie odcienie beżu, wpadające w żółć – zwłaszcza jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza świeżość. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie jasny beżowy kolor na ścianach lub rozbielony brąz. Warto również pokusić się o łączenie różnych odcieni beżu, również na zasadzie modnych gradientów, czy przetarć w klimacie wabi-sabi. Pozwoli to uzyskać nietypowy i ciekawy efekt. Co więcej, przy doborze konkretnego koloru beżowego zwróćmy uwagę na rozkład czy też natężenie światła słonecznego w pokoju. W miejscach zacienionych, np. długim korytarzu, postawmy raczej na jego jasne odcienie, z kolei ciemne beże wykorzystajmy do pomalowania ścian w pomieszczeniach, które są dobrze nasłonecznione.

beżowy kolor na ścianach

Beżowy kolor ścian – z czym łączyć?

Jaki kolor pasuje do beżowego? Jak już wiadomo, beż jest neutralną a zarazem świetną bazą dla innych barw. Bez wątpienia najlepiej prezentuje się z innymi naturalnymi odcieniami:

  • bieli – takie zestawienie z pewnością się sprawdzi. Wykorzystanie tego duetu w salonie lub sypialni, wprowadzi harmonię, która ukoi nasze zmysły. Dodajmy do tego grę fakturą, np. w postaci kremowej kanapy boucle, zestawionej ze stolikiem kawowym z kamiennym blatem o kremowym żyłowaniu oraz porcelanowej, gładkiej ceramiki w postaci wazonów albo kilku świec w szkle. Wyczarujemy wówczas harmonijne wnętrze w stylu japońskim lub skandynawskim;
  • brązu – beż z brązem tworzą świetne tło dla wszelkich dodatków. Aby nieco urozmaicić wnętrze, postawmy na odważniejsze akcenty; 
  • szarości – tego typu połączenie zdecydowanie przypadnie do gustu osobom poszukującym prostych, stonowanych rozwiązań. Minimalizm to drugie imię beżowo-szarych wnętrz.  

Ponadto, warto wykorzystać inne kolory pasujące do beżowych ścian, np.:

  • czerń – nieco mocniejsze połączenie, które wpasuje się w koncepcję stylu glamour sprawdzi się w kuchni – zwłaszcza tej otwartej na salon. Nie zapominajmy tutaj o czarnych grubych zasłonach czy elementach dekoracyjnych: np. czarnych, welurowych poduchach z kremowym haftem; 
  • róż – to doskonały duet pełen romantyzmu. Z pewnością różowo-beżowe wnętrze świetnie sprawdzi się w sypialni np. tej w stylu rustykalnym lub francuskim. Całość podkreśli ciepła narzuta oraz zwiewne firany. 
  • zieleń – ponadczasowe połączenie beżu z zielenią pozwoli nam poczuć np. nieco śródziemnomorski klimat z kurortów, lub będzie pasować do stylu boho albo… wręcz przeciwnie: do urban jungle. Nie może w nichj zabraknąć zielonych roślin w dużych jasnobeżowych donicach, które sprawią, że poczujemy się, jak na łonie natury.

Jaki kolor ścian do beżowych mebli?

Jasne, beżowe meble nadają przytulny charakter aranżacji. Warto zatem dobrać w odpowiedni sposób kolory ścian do neutralnego wyposażenia, aby jej nie zakłócić. Najlepiej sprawdzą się tutaj:

  • klasyczna biel,
  • odcienie szarości,
  • błękit,
  • zieleń.

Co więcej, warto pomyśleć o użyciu betonu będącym doskonałym tłem dla beżowych mebli. To uniwersalne połączenie zdecydowanie sprawi, że meble w kolorze nude będą grać pierwsze skrzypce w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że beton pasuje także do metalowych czy szklanych dekoracji; stworzy też idealny duet z drewnianą podłogą.

dodatki do beżowych ścian

Jakie dodatki do beżowych ścian?

Kolory pasujące do beżu zostały już wskazane, teraz jednak czas na wybranie dodatków. Wszystko oczywiście zależy od wybranego stylu, w jakim chcemy urządzić nasze wnętrze. Beż kojarzy się przede wszystkim ze stylem boho. Nie brakuje w nim neutralnych beżowych ścian, które doskonale podkreślają radość, swobodę i zamiłowanie do natury. Takie neutralne barwy obecne są również we wszelkich dodatkach, wykonanych z naturalnych surowców. Makramy, gliniane naczynia, czy wiklinowe kosze to nieodzowne elementy beżowych wnętrz w stylu boho. Ponadto, dobrym rozwiązaniem są miękkie dywany, zwiewne zasłony, czy poduszki w różnych pastelowych odcieniach.

Pomieszczenia urządzone w stylu glamour o beżowych ścianach lubią zachwycać. Neutralne tło idealnie wyróżnia kontrastowe zestawienia, urozmaiconą fakturę dodatków oraz zdobień. Należy jednak zachować pewien złoty środek i nie przesadzać z ilością kolorów, aby efekt nie był odwrotny do zamierzonego. Zdecydujmy się więc na jeden przewodni odcień dodatków. Mogą to być srebrne lub złote ramy, wiszące świeczniki, lampy z metalowymi kloszami, lustra w cyrkonowych ramach. W przypadku błyszczących elementów wystroju starajmy się wybierać produkty dobrej jakości.

Szukając więcej porad aranżacyjnych możemy skorzystać z Platformy Woodlove.to, która stanowi źródło pomocy z zagadnieniami wnętrzarskimi i pozwala zrealizować wymarzone aranżacje.