Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Linie kroplujące czy zraszacze ogrodowe – porównanie obu systemów

zraszacze ogrodowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielem kilkuhektarowej ziemi czy niewielkiego przydomowego ogrodu. Każdy kawałek zieleni potrzebuje odpowiedniego nawodnienia – zwłaszcza w miesiącach, gdy temperatura osiąga wysokie temperatury, a opady deszczu są rzadkością. Systemy nawadniania ogrodów to sposób na to, aby dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najistotniejsze fakty na temat linii kroplujących i zraszaczy ogrodowych (https://profesjonalne-nawadnianie.pl/produkty/nawadnianie/zraszacze/ogrodowe/2-380). Być może po zapoznaniu się z ich cechami łatwiej będzie Ci zdecydować, który sposób nawadniania jest dla Ciebie lepszy.

Najważniejsze informacje na temat linii kroplujących

Jeżeli zależy Ci na precyzyjnym dostarczaniu wody do roślin, to linie kroplujące będą doskonałym wyborem. Ten system nawadniania zostaje zamontowany na ziemi, a przez cienką linę płynie woda, która za sprawą mikrootworów przedostaje się do korzeni roślin. Rozwiązanie to pozwala skutecznie nawodnić roślinę, ograniczając tym samym marnowanie wody, np. poprzez wyparowywanie jej z gleby. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że krople wody nie osadzają się na liściach, a więc eliminuje się ryzyko poparzenia liści (do czego może dojść pod wpływem silnych promieni słonecznych). Linie kroplujące sprawdzą się do podlewania kwiatów, krzewów, ale i roślin uprawnych.

Montaż linii kroplujących warto oddać w ręce specjalistów, ponieważ instalacja wymaga dużej dokładności i umiejętności – aby wszystko przebiegło w prawidłowy sposób.

Poznaj lepiej zraszacze ogrodowe

Czym charakteryzują się zraszacze ogrodowe? Ten system nawadniania zapewnia równomierne rozprowadzenie wody po całej powierzchni ogrodu lub pola uprawnego. To również znakomity wybór dla wszystkich, którzy marzą o soczyście zielonym trawniku. Zraszacze są bardzo popularne i dostępne w różnych rodzajach. Wyróżnia się m.in.:

  • zraszacze wynurzalne,
  • zraszacze wahadłowe,
  • zraszacze obrotowe,
  • zraszacze przenośne.

Woda, która wydostaje się ze zraszacza, jest znakomicie rozpylona i dociera w każdy zakamarek gleby. Po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją możliwe jest nawet samodzielnie zamontowanie tego systemu nawadniania.

Na zraszacze warto zdecydować się, gdy konieczne jest podlewanie dużej przestrzeni, która nie jest zastawiona innymi elementami – np. altaną czy chodnikiem biegnącym przez posesję.

Wybór nie musi być trudny

Oba omówione w tym tekście systemy nawadniania ogrodów mają wiele zalet. Podczas decydowania się któryś z nich należy dokładnie zastanowić się nad potrzebami swoich roślin i uwzględnić kilka czynników, m.in.: swój budżet, wielkość działki czy rozmieszczenie na niej obiektów małej architektury.

Bardziej oszczędnym rozwiązaniem (pod kątem zużycia wody) są linie kroplujące, które doprowadzają wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin. Natomiast u osób, którym zależy na równomiernym podlewaniu trawnika, lepsze mogą okazać się zraszacze ogrodowe. W razie wątpliwości skontaktuj się ze specjalistami. Profesjonalne Nawadnianie to miejsce, w którym możesz zrobić zakupy, ale i skorzystać z usług montażowych i zapytać o pomoc.