Surowe drewno jest często używane do tworzenia różnych konstrukcji w ogrodzie, np. altan, ogrodzeń i mebli ogrodowych, a także elementów budynków, takich jak: ściany, podłogi, stropy czy elewacje. Materiał ten wyróżnia się pięknym wyglądem i może być wyjątkowo trwały. Trzeba jednak odpowiednio o niego zadbać. Jak zabezpieczyć surowe drewno m.in. przed wpływem czynników atmosferycznych? Udzielamy kilku praktycznych wskazówek.
Podstawowy element ochrony surowego drewna
Impregnacja drewna jest podstawowym procesem, który należy przeprowadzić przed dalszym zabezpieczeniem naturalnego materiału. Impregnaty mają za zadanie wnikać w strukturę drewna i chronić je przed wilgocią, grzybami, pleśnią i innymi szkodliwymi czynnikami. Istnieje wiele specjalistycznych środków, które doskonale spełniają to zadanie.
Jednym z najpopularniejszych jest Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy, przeznaczony do malowania ochronnego i dekoracyjnego – poleca się go wszystkim osobom, które zastanawiają się jak zabezpieczyć surowe drewno (www.drewnochron.pl), by służyło długo przez wiele lata przy tym świetnie wyglądało.
Impregnat wnika głęboko w drewno i tworzy wodoodporną barierę odporną na działanie deszczu i słońca. Posiada cząsteczki oligomeryczne, które odpychają wodę oraz zapobiegają powstawaniu grzybów i pleśni. Można go stosować zarówno wewnątrz (nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi), jak i na zewnątrz budynków. Dodatkową zaletą takich produktów jest podkreślanie naturalnego rysunku drewna, a także dostępność w różnych odcieniach.
Kolejne kroki w skutecznym zabezpieczaniu surowego drewna
Do zabezpieczenia surowego drewna można zastosować również Drewnochron Pokost Lniany, który nie tworzy dekoracyjnych powłok, za to efektywnie chroni powierzchnie drewniane przed wilgocią Wtedy najczęściej konieczne są kolejne kroki, by zapewnić trwały efekt dekoracyjny. Można w tym celu zastosować Drewnochron Lakier Jachtowy lub Drewnochron Lakierobejca 2w1. Lakier tworzy trwałą transparentną powłokę na powierzchni drewna, która zabezpiecza je przed działaniem wody i promieniowaniem UV. Lakierobejca natomiast dodatkowo pozwala zabarwić materiał na pożądany kolor.
Prawidłowe stosowanie produktów do ochrony surowego drewna
Wybór odpowiedniego impregnatu i lakieru to dopiero połowa sukcesu. Jak zabezpieczyć surowe drewno, by długo służyło w świetnym stanie? Przed nałożeniem produktów ochronnych ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Drewno powinno być czyste i suche. Warto również upewnić się, że jest w dobrym stanie – bez uszkodzeń czy utrudniających pracę nierówności.
Następnie podczas samej aplikacji impregnatem uwagę należy zwrócić na instrukcję producenta, dokładnie czytają etykietę i zalecenia, dotyczące techniki malowania, ilości warstw oraz czasu schnięcia. Warto zadbać także o równomierne, staranne pokrycie całej powierzchni drewna, aby każdemu fragmentowi zapewnić skuteczną ochronę.