Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaka klimatyzacja do mieszkania?

klimatyzacja domowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Klimatyzacja w mieszkaniu to idealne rozwiązanie problemu przegrzewających się pomieszczeń podczas letnich skwarów. Za pomocą klimatyzacji możesz szybko i efektywnie schłodzić swoje wnętrze. Do niedawna, klimatyzatory były montowane głównie w restauracjach, biurach czy sklepach. Obecnie sytuacja się zmienia, a klimatyzacja w mieszkaniach zyskuje na popularności. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, gdzie dowiesz się, jak wybrać odpowiedni klimatyzator do mieszkania w bloku.

Mobilna klimatyzacja

Przenośna klimatyzacja do mieszkania Rzeszów jest najprostszym i najbardziej użytecznym rozwiązaniem. Jak wskazuje nazwa, takie urządzenia można przenosić pomiędzy różnymi pomieszczeniami, używając ich do schłodzenia powietrza w dowolnym miejscu. Warto jednak zaznaczyć, że przenośne klimatyzatory są głośniejsze i mniej wydajne w porównaniu do innych typów tych urządzeń. Dodatkowo, wymagają one podłączenia specjalnej rury harmonijkowej (o średnicy 12-15 cm) odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Najczęściej rurę taką prowadzi się na zewnątrz budynku przez otwarte okno. Na rynku dostępne są uszczelki specjalnie zaprojektowane do zapobiegania napływu ciepłego powietrza do wnętrza. Moc osiągana przez klimatyzatory mobilne mieści się w przedziale 2-4 kW.

Stacjonarna klimatyzacja do mieszkania

Klimatyzator typu split składa się z dwóch części: jednostki zewnętrznej, instalowanej na zewnątrz budynku, oraz jednostki wewnętrznej, umieszczonej w pomieszczeniu. Są one połączone systemem sterowania oraz przewodem freonowym, który umożliwia transport czynnika chłodzącego i jego skroplin. Wewnętrzne jednostki dostępne są w kilku odmianach: ściennej, sufitowej, kasetonowej, kanałowej oraz podłogowej. Tego rodzaju klimatyzacja jest wydajna, jeśli planujesz chłodzić pomieszczenie przez całe lato. Głośne elementy, takie jak sprężarki i wentylatory, umieszczone są w jednostce zewnętrznej, co minimalizuje hałas w pomieszczeniu. Przy wyborze klimatyzatora typu split pamiętaj o komforcie swoich sąsiadów i wybierz najcichsze urządzenie.

Jeśli natomiast chcesz chłodzić wiele pomieszczeń jednocześnie, klimatyzacja typu multisplit to idealne rozwiązanie. Składa się ona z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych, które współpracują z jedną jednostką zewnętrzną. Zakup klimatyzatora multisplit jest bardziej ekonomiczny niż nabycie kilku oddzielnych urządzeń.

Koszty klimatyzacji

Cena urządzenia zależy od konkretnego modelu i mocy. Przenośna klimatyzacja do mieszkania to wydatek w granicach 1000-2000 zł. Przy zakupie klimatyzatora typu split, należy spodziewać się kosztów rzędu kilku tysięcy złotych.

Typ urządzenia ma wpływ na koszt jego instalacji. W przypadku klimatyzatorów mobilnych, koszty te są praktycznie zerowe, choć warto pomyśleć o zakupie specjalnej uszczelki okiennej, o której już wspomnieliśmy. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy wybieramy klimatyzator typu split lub multisplit. Klimatyzacja w mieszkaniu może okazać się dość dużym wydatkiem, zwłaszcza jeśli do instalacji jednostki zewnętrznej potrzebne jest rusztowanie lub podnośnik. Jeśli odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną jest duża, koszty pracy i materiałów mogą wzrosnąć. Średnio, dla klimatyzatora split, koszt instalacji wynosi 1000-1500 zł. Dodatkowo, należy pamiętać o corocznych kosztach przeglądu i konserwacji urządzeń.

Zgoda na montaż klimatyzacji w domu

Instalacja klimatyzatora na elewacji budynku lub innej części wspólnej nieruchomości może napotkać na sprzeciw ze strony wspólnoty mieszkaniowej. Tym bardziej, że montaż takiego urządzenia wymaga stworzenia w zewnętrznej ścianie otworu o średnicy 5-6 cm. Jeżeli budynek jest własnością spółdzielni mieszkaniowej, zdecydowanie warto ubiegać się o jej zgodę. Niektóre spółdzielnie mają swoje wewnętrzne regulaminy określające szczegółowe wymogi techniczne, takie jak dopuszczalna głośność urządzenia czy sposób odprowadzania kondensatu. Zazwyczaj łatwiej jest uzyskać zgodę na instalację jednostki zewnętrznej na balkonie.