Okna dachowe stanowią najpopularniejszy sposób doświetlania wnętrz usytuowanych na najwyższej kondygnacji oraz poddaszy użytkowych. Wyróżniają się wysoką estetyką oraz funkcjonalnością. Nic dziwnego, że cieszą się bardzo dużą popularnością.
Osoby, które nie posiadają wiedzy na temat różnych rodzajów okien, mogą mieć problem z wyborem okna dachowego. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję.
Wybór okna dachowego w zależności od rodzaju dachu
Nie wszyscy wiedzą, że okno dachowe musi zostać dopasowane do rodzaju dachu. Co ciekawe, tego typu okna można montować nie tylko na spadzistych dachach, ale także tych płaskich.
Okna dachowe, które montuje się na dachach spadzistych, można instalować w kątach nachylenia od 15 do 90 stopni.
Z kolei okna dachowe do płaskich dachów montuje się w kącie nachylenia od 0 do 15 stopni. Ze względu na dość newralgiczne usytuowanie, muszą spełniać określone parametry. Powinny być wytrzymałe na obciążenia i wyróżniać się termoizolacyjnością na wysokim poziomie.
Okna dachowe do pomieszczeń różnego rodzaju
Z uwagi na to, że oferta okien dachowych na rynku jest bardzo bogata, każda osoba będzie w stanie bez problemu dobrać rozwiązanie odpowiednie do każdego typu pomieszczenia.
Szczególną uwagę należy przyłożyć przy zakupie okien do łazienek i kuchni – są to pomieszczenia, w których z reguły panuje bardzo duża wilgotność powietrza. Niektóre dostępne na rynku okna wyposażone są w systemy wentylacyjne, dzięki którym wietrzenie pomieszczenia staje się łatwe i skuteczne.
Wartym uwagi rozwiązaniem są także okna dachowe wyposażone w moduł wentylacyjny – dzięki temu pomimo zamkniętych okien zagwarantowany jest dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Dodatkowo systemy wentylacyjne okien wyposażone są w filtry, które zatrzymują owady i kurz przed dostaniem się do wnętrza.
Co z termoizolacją?
Jednym z najważniejszych kryteriów, którymi trzeba się kierować przy wyborze okna dachowego, jest termoizolacyjność.
Pozytywny wpływ na jej wartość mają kołnierze uszczelniające i izolujące, które poprawiają parametry cieplne okien. Warto zastanowić się także nad montażem rolet zewnętrznych, które w przypadku okien dachowych w okresie zimy pozwalają redukować straty ciepła nawet o niespełna 20%.
W przypadku pomieszczeń, w których szczególnie liczy się komfort i spokój osób w nich przebywających, warto wybrać okna o wysokim poziomie dźwiękochłonności. Zatrzymują one dobiegające z zewnątrz hałasy i umożliwiają błogi wypoczynek.
Okna dachowe – sposoby otwierania
O komforcie korzystania z okna dachowego w dużej mierze decyduje sposób jego otwierania. Do wyboru są okna z uchwytem:
- u góry – górne otwieranie najlepiej sprawdza się w sytuacji, kiedy ściana pod oknem ma wysokość nie przekraczającą 130 cm. Zaletą górnego systemu otwierania jest fakt, że przestrzeń pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób,
- u dołu – otwieranie dolne stosuje się w sytuacji, kiedy dolna krawędź okna znajduje się na wysokości do 150 cm od podłogi. Ustawione pod oknem meble i inne elementy wyposażenia mogą jednak utrudniać wygodny dostęp do klamki.
Jak widać, istnieje kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien dachowych. Parametry techniczne, sposób otwierania, materiał wykonania – to tylko niektóre z nich.