Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nawierzchnie ogrodowe - jakie sprawdzą się najlepiej?

nawierzchnia ogrodowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W każdym ogrodzie muszą być co najmniej dwie utwardzone nawierzchnie – ścieżka ogrodowa prowadząca od bramy do domu, a także podjazd dla samochodu. Praktyczne będą też ścieżki zapewniające wygodne przejście do różnych części ogrodu, a zarazem zdobiące całą aranżację.

Urządzanie ogrodu to proces złożony z kilku etapów – gęsty i zielony trawnik to podstawa, ale ważne są też inne elementy. Nawierzchnia ogrodowa powinna być zaprojektowana funkcjonalnie, ale zarazem także estetycznie. 

Firma Garden Design pomoże w tej sytuacji zaprojektować oraz wykonać ogród marzeń – w tym realizację nawierzchni ogrodowych. W końcu klarowny układ to synonim harmonii i doskonale zaprojektowanej architektury ogrodowej.

Zakładanie ogrodów to nasza specjalność

Firma ogrodnicza Garden Design zajmuje się wszystkimi etapami architektury krajobrazu – oferuje wykonanie aranżacji ogrodu, zaprojektowanie elementów małej architektury, systemu nawadniającego, oświetlenia i nawierzchni ogrodowej, pielęgnację oraz wszelkie inne usługi ogrodnicze. 

Kierując się wieloletnim doświadczeniem, wykona także projekt nawierzchni ogrodowych, ustalą, jaka ilość konkretnych materiałów będzie potrzebna, aby idealnie zagospodarować działkę. Aranżacja musi wpisywać się w wybraną estetykę całej przestrzeni.

Rodzaje materiałów nawierzchniowych

Oferta materiałów na nawierzchnie ogrodowe jest wyjątkowo atrakcyjna – istnieje możliwość ich wyboru z szerokiej gamy kolorystycznej oraz z przeróżnych kształtów. Materiały można umiejętnie łączyć, w zależności od tego, do czego mają być użyte – na schody ogrodowe, czy na podjazd jako wyznaczenie ścieżek. 

Do wyboru są m.in. płyty betonowe ażurowe, kamienne, podkłady kolejowe, kostka ekologiczna, parkiet ogrodowy przypominający sosnowe drewno, bruk drewniany, nawierzchnia klinkierowa, żwir, kruszywa i otoczaki. 

Harmonia w całym ogrodzie

Najlepszy efekt uzyska się wtedy, gdy rodzaj nawierzchni na alejki, podjazd i chodnik do domu zaprojektuje architekt krajobrazu. Można wtedy wspólnie ustalić przebieg ścieżek, ich długość i szerokość, ale także inne szczegóły, takie jak najlepszy rodzaj materiałów, które będą potrzebne do wykonania poszczególnych elementów. 

Ważne, aby zachować harmonię – im mniejsza działka, tym mniej powinno się na niej znaleźć elementów ozdobnych. Zwykle brukuje się podjazd i dojście od furtki do domu – warto korzystać z podobnych materiałów, jakie wybraliśmy do ogrodu.