Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Salon z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

Salon z kuchnią
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Coraz więcej osób decyduje się na połączenie dwóch pomieszczeń – salonu i kuchni. To rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w nowoczesnych domach i mieszkaniach nie bez przyczyny. Sprawdź, jakie są zalety tego połączenia, a także poznaj jego wady.

Salon z kuchnią  poznaj zalety tego rozwiązania

Salon z kuchnią doskonale sprawdza się zarówno w przestrzennych, dużych domach, jak i w małym mieszkaniach z ograniczonym metrażem. Jedno jest pewne – kuchnia z salonem optycznie powiększa mieszkanie, dzięki czemu nawet mała kawalerka może wydawać się bardzo przestronna. Na to rozwiązanie decyduje się spora ilość osób, która chce odzyskać cenny metraż. W miejscu, w którym wcześniej stała ściana, stanąć może duży stół z krzesłami, pełniący funkcję stołu jadalnianego. Co więcej, otwarta kuchnia ułatwia komunikację między domownikami. Jeśli marzy Ci się jednoczesne gotowanie i spędzania czasu z rodziną, to jest to jak najbardziej możliwe. Dzięki otwartej przestrzeni do kuchni i salonu wpada również o wiele więcej światła, a pomieszczenie wygląda na bardzo przestronne.

Aby takie połączenie było praktyczne i funkcjonalne, należy je odpowiednio zaprojektować. Aby całość była spójna i współgrała ze sobą, oba pomieszczenia powinny być urządzone w tym samym stylu. Możesz więc postawić na minimalizm, loft, styl skandynawski czy prowansalski. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego gustu. Urządzając kuchnię, warto skorzystać z usług projektowania kuchni pod wymiar. Kalisz, Poznań oraz inne mniejsze miasta bez problemu znajdą projektanta online, który wykona dla nich projekt. Zastosuje on praktyczne rozwiązania, dzięki którym codzienne użytkowanie kuchni będzie czystą przyjemnością. Coraz więcej osób decyduje się na zakup kuchni na wymiar, dzięki czemu mają pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą idealnie współgrać.  

To rozwiązanie ma również wady

Największym minusem tego rozwiązania jest rozprzestrzeniający się po całym pomieszczeniu zapach. Jeśli na co dzień gotujemy bardzo aromatyczne potrawy, to lepszym rozwiązaniem może okazać się kuchnia zamknięta. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się również kupno wysokiej jakości okapu kuchennego, który będzie pochłaniał wszystkie zapachy, dzięki czemu nie będą się rozprzestrzeniać. Wadą otwartej kuchni może być także brak prywatności. Czasem każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia w swoim towarzystwie. Może być to bardzo utrudnione, zwłaszcza jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu, w którym największym ograniczeniem jest jego metraż. Aby otwarta kuchnia była na co dzień praktyczna i funkcjonalna, powinien panować w niej porządek. Z doświadczenia wiadomo, że kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo trudno utrzymać jest czystość. Podczas gotowania używamy dużą ilość sprzętu kuchennego oraz naczyń. Bardzo rzadko sprzątamy zaraz po skończonym gotowaniu, więc z godziny na godzinę w kuchni robi się coraz większy chaos. 

Choć salon z kuchnią to nie rozwiązanie dla każdego, tak w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością w polskich domach. Otwarta kuchnia doskonale sprawdza się w dużych, przestrzennych domach, jak i w mieszkaniach, które dzięki otwartej przestrzeni zyskują odrobinę dodatkowego miejsca.