Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaka chemia basenowa uzdatnia wodę najskuteczniej? Praktyczne wskazówki dotyczące utrzymywania basenu w czystości

chemia basenowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Uzdatnianie wody w basenie jest kluczowe dla zapewnienia czystości i bezpieczeństwa użytkowników basenu. Istnieje kilka sposobów, które można zastosować, aby uzdatnić wodę w basenie. W tym artykule omówię, jak skutecznie uzdatnić wodę w basenie, z wykorzystaniem produktów firmy Bassau.

Monitoruj poziom pH wody

Poziom pH wody basenowej ma wpływ na skuteczność innych środków chemicznych, takich jak chlor czy aktywny tlen. Woda basenowa powinna mieć pH między 7,2 a 7,8, co jest lekko zasadowe. Jeśli poziom pH jest poza tym zakresem, należy skorygować go za pomocą środków do regulacji pH, takich jak kwas siarkowy lub wodorotlenek sodu, jest to skuteczna chemia basenowa – poznaj pozostałe produkty firmy Bassau, przeznaczone do dbania o wodę w basenie.

Utrzymuj odpowiedni poziom chloru lub aktywnego tlenu

Chlor i aktywny tlen są najczęściej stosowanymi środkami dezynfekcyjnymi w basenach. Chlor powinien mieć poziom między 0,6 – 1 mg/l, podczas gdy aktywny tlen powinien mieć poziom między 8 a 15 mg/l. Regularne testowanie poziomu chloru lub aktywnego tlenu w wodzie basenowej i ich uzupełnianie, gdy jest to konieczne, pomoże zapewnić skuteczne dezynfekowanie wody.

Chlor jest najczęściej stosowanym środkiem dezynfekcyjnym w basenach. Działa jako oksydant, który zabija bakterie, wirusy i glony w wodzie basenowej. Chlor jest dostępny w różnych formach, takich jak granulki, tabletki lub płyn. Aby utrzymać odpowiedni poziom chloru w wodzie basenowej, należy regularnie testować poziom chloru i uzupełniać go, gdy jest to konieczne.

Utrzymuj odpowiedni poziom alkaliczności

Alkaliczność wody basenowej wpływa na jej stabilność chemiczną. Odpowiedni poziom alkaliczności powinien wynosić między 80 a 120 ppm. Jeśli poziom alkaliczności jest za niski, woda może stać się kwaśna i korodować elementy basenu. Jeśli poziom alkaliczności jest zbyt wysoki, woda może stać się zasadowa i trudniej będzie utrzymać odpowiedni poziom pH.

Regularnie czyść basen

Regularne czyszczenie basenu, w tym usuwanie zanieczyszczeń, takich jak liście, gałęzie, owady, kurz i włosy, pomoże zachować czystość wody. Włosy i skóra mogą też wpłynąć na pH i alkaliczność wody, więc należy usuwać je regularnie.

Używaj flokulantów

Flokulanty pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń z wody basenowej, takich jak osady, mikro ziarna czy zielenie. Flokulanty przyciągają cząstki zanieczyszczeń i tworzą większe, łatwiejsze do usunięcia w procesie filtracji.

Stosuj środki antyglonowe

Stosowanie nowoczesnych preparatów chroniących przed glonami i algami w basenie wspomaga dezynfekcję i jednocześnie zapobiega rozwojowi glonów. Środki te są niepieniące i nie zawierają chloru. Dodatkowo wpływają na poprawę klarowności wody.

Podsumowując, uzdatnienie wody w basenie to kluczowy aspekt utrzymania czystości i bezpieczeństwa użytkowników. Monitorowanie poziomu pH, chloru lub aktywnego tlenu, alkaliczności, dozowanie środków antyglonowych oraz regularne czyszczenie basenu. Zapoznaj się z dostępnymi na rynku preparatami, które pomogą Ci zadbać o czystość wody basenowej.