Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać odpowiednią tapetę dekoracyjną do wnętrz?

tapety ozdobne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W kwiaty czy ze wzorem geometrycznym? Wielkoformatowy mural, a może tapeta imitująca betonowe, metalowe czy drewniane wykończenie? Wybór tapet dekoracyjnych jest naprawdę wielki! Oto najlepsze propozycje do wnętrz urządzonych w popularnych stylach.

Tapeta do aranżacji modern classic

Modern classic jest najgorętszym hitem 2023 roku. To połączenie stylów nowoczesnego i klasycznego uwielbia jasne, stonowane i delikatne kolory ziemi. Do beżowej, kremowej czy białej bazy idealnie pasować będą wielkoformatowe tapety dekoracyjne z geometrycznymi figurami – w tym modnymi kołami i łukami. Możesz też wybrać tapety z powtarzalnym wzorem marokańskiej koniczyny czy pałacowymi zdobieniami florystycznymi.  

Tapety do wnętrz boho

Lubisz styl boho za jego beztroskę i zamiłowanie do przyrody? Wybierz do sypialni czy salonu zaaranżowanego w ten sposób tapety dekoracyjne we wzory roślinne. W 2023 roku zapomnij jednak o wzorach liści monstery, tak popularnych przed laty. Postaw raczej na rośliny rodzime czy łąkowe, np. piwonie, róże, maki, chabry czy też na tapety z drzewami. Egzotyka nie wyszła całkiem z mody, jednak dziurawe liście filodendronów zastąpione zostały w najnowszych aranżacjach np. liśćmi bananowców.

Tapeta w stylu minimalistycznym

Wnętrza w stylu minimalistycznym to wyzwanie dla miłośników tapet dekoracyjnych. Bez obaw jednak. Można wytapetować jedną ze ścian takiego stonowanego wnętrza bez szkody dla jego atmosfery. Jakie wzory tapet wybrać? Idealnie sprawdzą się jasne tapety w delikatne wzory np. pasy. Możesz także postawić na tapety imitujące powierzchnie betonowej ściany, zardzewiałej blachy czy przekroju użyłkowanego marmuru. Ważne, aby kolorystyka tapety była spójna z całą aranżacją.

Tapety w aranżacji japandi

W 2023 roku projektanci wnętrz i producenci materiałów wykończeniowych, mebli i dekoracji nadal stawiają na styl japandi. Inspirowany zarówno powściągliwością Dalekiego Wschodu, jak i minimalizmem oraz przytulnością Skandynawii jest doskonałym wyborem np. do sypialni czy salonu. We wnętrzach japandi sprawdzą się zwłaszcza bardzo mocne tapety ze wzorem żurawi, kwitnących drzew wiśniowych czy kwiatami magnolii. Możesz także wybrać abstrakcyjne tapety dekoracyjne z efektem ombre czy tapety nieidealne, wyglądające na zniszczone.

Tapeta do wnętrz vintage

Miłość do dawnych trendów nie mija. Efektem jest niezwykła popularność wnętrz vintage, w których w nowoczesnym i minimalistycznym otoczeniu eksponowane są pojedyncze egzemplarze mebli stylizowanych bądź oryginalnie pochodzących z okresu art déco, bądź lat powojennych. Do takich wnętrz odpowiednie będą tapety w mocnych kolorach, np. musztardowej żółci, terakotowego pomarańczowego czy morskiego niebieskiego. Mogą to być tapety dekoracyjne we wzory geometryczne lub gładkie bryty tapet w wybranej barwie. Do wnętrz artdecowskich dobrym wyborem będą natomiast tapety z powtarzalnym złotym wzorem na ciemnym, kontrastującym tle. Taką tapetą najlepiej pokryć jedną z głównych ścian, tworząc tzw. akcent we wnętrzu.