Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje pomp ciepła – która jest najlepsza?

pompa ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania budynków. Dzięki temu, że wykorzystują energię z otoczenia, są ekologiczne i mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła może być dla wielu osób problematyczny. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze rodzaje pomp ciepła oraz pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

Powietrze-powietrze (air-air)

Pompy ciepła (Opole) typu powietrze-powietrze wykorzystują energię z powietrza zewnętrznego, aby ogrzewać wnętrze budynku. Są to najczęściej stosowane pompy ciepła na rynku, ponieważ są stosunkowo tanie w instalacji i zapewniają dobrą wydajność energetyczną. Jednakże, ich skuteczność zależy od temperatury zewnętrznej, co oznacza, że w bardzo niskich temperaturach mogą nie działać wystarczająco skutecznie.

Powietrze-woda (air-water)

Pompy ciepła powietrze-woda są bardziej wydajne niż powietrze-powietrze, ponieważ wykorzystują energię z powietrza zewnętrznego do ogrzewania wody, która jest następnie używana do ogrzewania pomieszczeń. Pompy ciepła powietrze-woda są bardziej kosztowne w instalacji niż powietrze-powietrze, ale oferują lepszą wydajność w niższych temperaturach.

Woda-woda (water-water)

Pompy ciepła woda-woda wykorzystują wodę gruntową lub wodę z otaczających je zbiorników, aby ogrzewać budynki. Są one najbardziej wydajne w pracy i najmniej wrażliwe na zmienne temperatury zewnętrzne. Jednakże są to najdroższe pompy ciepła do zainstalowania, ponieważ wymagają dodatkowego sprzętu i instalacji, aby wykorzystać energię z wody gruntowej.

Gleba-woda (ground-water)

Pompy ciepła gleba-woda wykorzystują energię z gruntu, aby ogrzewać budynki. Są to jedne z najwydajniejszych pomp ciepła, ale ich instalacja jest kosztowna i wymaga posiadania dużo miejsca na zewnątrz budynku. Wymagają one także specjalistycznej instalacji, aby pobierać energię z gruntu, co zwiększa koszty instalacji.

Który rodzaj pompy ciepła jest najlepszy dla Twojego budynku, zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmiar budynku i budżet. Im większy budynek, tym większa będzie potrzeba energii, co wymaga zastosowania bardziej wydajnej pompy ciepła. W przypadku mniejszych budynków, pompy ciepła powietrze-powietrze mogą być wystarczające.