Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wymiana okien na okna energooszczędne

okna energooszczędne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wymiana okien na szczelniejsze pozwala zredukować zużycie energii w domu nawet o 25%. Montując nowoczesną stolarkę okienną możemy spodziewać się o wiele mniejszych kosztów ogrzania budynku. Co jeszcze warto wiedzieć o oknach energooszczędnych? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Okna energooszczędne są projektowane w celu maksymalnego ograniczenia strat ciepła z wnętrza budynku. Ponadto utrzymują pożądana temperaturę w pomieszczeniach, lepiej chronią przed zimnem oraz wilgocią z zewnątrz. Okna energooszczędne najczęściej składają się z potrójnych pakietów szybowych, większej liczby komór izolacyjnych w profilu okiennym i innych rozwiązań zwiększających ich termoizolacyjność. 

Nowoczesne okna charakteryzują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, czyli niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw) oraz wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej (g). Wybierając okna możemy spotkać się również z oznaczeniem Uf (dotyczy ramy okiennej) oraz Ug (dotyczy jedynie szyby). Współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych typów okien wnosi:

  • poniżej 0,8 W/(m2K) dla okien do domu pasywnego,
  • poniżej 1,0 W/(m2K) dla okien energooszczędnych,
  • 1,1 W/(m2K) dla okien standardowych,
  • 1,3 W/(m2K) dla starszych modeli okien.

Jak można zauważyć, im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym straty ciepła są mniejsze. Jednak nawet najlepsze okna o dobrych parametrach mogą nie być energooszczędne, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. 

Inwestycja, która szybko się zwraca

Obecnie okna energooszczędne stają się standardem. Dzieje się tak między innymi ze względu na rosnące ceny energii, większą świadomość ekologiczną oraz regulacje prawne, które mają na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Chociaż okna energooszczędne są droższe od zwykłych, inwestycja szybko się zwróci. Dzięki wymianie stolarki okiennej poprawimy energooszczędność budynku, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę okienną? Wymieniając okna na nowe warto postawić na sprawdzone rozwiązania, dzięki którym uzyskamy skuteczną termoizolację. Dużą rolę odgrywają rodzaje profili, liczba uszczelek i sposób ich spojenia. Równie ważne są właściwie dopasowane ramy i skrzydła oraz wytrzymałość okuć. 

Warto pamiętać, że niefachowe obsadzenie stolarki sprawi, że nawet energooszczędne okna nie spełnią swojej roli. Z tego względu należy powierzyć montaż okien sprawdzonej firmie, która realizuje usługi zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta.