Papryka - wszystko co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem uprawy
Papryka to jedno z najpopularniejszych warzyw, stanowiących składnik wielu potraw. Doceniana jest za swój wspaniały smak i liczne właściwości zdrowotne. Zawiera ona wiele cennych witamin i minerałów, m.in. kwas foliowy oraz witaminy z grupy A, C i E. Doskonale wpływa na układ naczyniowo-sercowy i trawienny. Ze względu na tak liczne zalety papryka jest jednym z warzyw najchętniej uprawianych w Polsce. Jeśli Ty również chciałbyś również rozpocząć jej uprawę, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Papryka - dlaczego warto zdecydować się na uprawę tego warzywa?
Uprawa papryki cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wynika to z faktu, iż warzywo to nie ma dużych wymagań, a jego uprawa nie jest zbyt czasochłonna. Ponadto zebrane plony można wykorzystać w różny sposób. Z papryki mamy szansę przygotować pyszne przetwory i potrawy. Dodatkowo doskonale sprawdzi się ona jako dodatek do różnorodnych dań. Warto pamiętać, że papryka ma wiele cennych właściwości, m.in. przeciwzapalne, przeciwrodnikowe, antyseptyczne i tonizujące. Poprawia ona krążenie krwi, reguluje ciśnienie, wspomaga oczyszczanie organizmu i zapobiega rozwojowi różnych chorób, m.in. Alzheimera, cukrzycy i nowotworów.
Uprawa papryki od podstaw
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na uprawę papryki na swoim gruncie. Wynika to z faktu, iż nie jest to trudne zadanie. Może podjąć się go każdy, kto dysponuje wolną przestrzenią pod uprawę i wolnym czasem.
Zatem od czego zacząć uprawę papryki? Przede wszystkim trzeba znaleźć dla niej odpowiednią lokalizację. Warzywo to nie ma dużych wymagań, jednak musi zostać na bardzo nasłonecznionym stanowisku. Świetnym wyborem będzie uprawa papryki w szklarni, gdzie można zapewnić jej fantastyczne warunki do wzrostu praktycznie przez cały rok. A kiedy siać paprykę w gruncie? Najlepiej wysiać ją w marcu w pojemnikach i zadbać o to, aby miała zagwarantowaną temperaturę ok. 25 stopni Celsjusza. Następnie można wysadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas uprawy papryki? Przede wszystkim o tym, aby zachować pomiędzy sadzonkami odstępy wynoszące ok. 0,5 m. Sadzonki należy umieścić w żyznej, przewiewnej glebie o niskim stopniu zasolenia. Jeśli chcesz, aby papryka rosła szybko i zdrowo, warto dodatkowo zainwestować w dobry nawóz bogaty w składniki odżywcze, przede wszystkim wapń.
Podczas uprawy papryki pamiętaj również, że warzywo to wymaga dość częstego podlewania, szczególnie w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Jeśli nie zapewnisz sadzonkom odpowiedniej ilości wody, to papryka zrzuci owoce.
Jak pielęgnować paprykę podczas uprawy?
Już wiesz, jak uprawiać paprykę. Teraz czas dowiedzieć się, jak pielęgnować sadzonki, aby cieszyć się bogatymi zbiorami. Otóż po umieszczeniu sadzonek w gruncie warto wyściółkować podłoże za pomocą słomy, ciemnej włókniny czy kompostu. Dzięki temu zabiegowi zapewnisz papryce odpowiednią wilgoć i ciepło, a dodatkowo uchronisz jej stanowisko przed chwastami.
Podczas uprawy papryki nie zapominaj również o regularnym podlewaniu i usuwaniu chwastów. Ponadto systematycznie sprawdzaj, czy sadzonki nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeśli zauważysz na roślinie ślady choroby, jak najszybciej udaj się do sklepu ogrodniczego po odpowiedni oprysk.
W czasie uprawy papryki pamiętaj również o tym, że warzywo to bardzo źle znosi zbyt duże ilości nawozów. Warto zrezygnować ze stosowania środków mineralnych na rzecz kompostownika, którym nie da się doprowadzić do przenawożenia. W przypadku papryki świetnie sprawdzą się również inne rodzaje nawozów mineralnych, np. hummus.
Zbiory papryki - kiedy je rozpocząć?
Zastanawiasz się, kiedy zbierać paprykę uprawianą w gruncie? Otóż najlepiej rozpocząć zbiory na końcu sierpnia lub na początku września. Ważne, aby owoce były w pełni dojrzałe. Jeśli widzisz, że papryka potrzebuje więcej czasu, wstrzymaj się ze zbiorami. Ponadto po zerwaniu owoców pamiętaj o ich prawidłowym przechowywaniu, aby nie uległy zepsuciu. Najlepiej umieścić je w piwnicy lub spiżarni. Warzywa te powinny znajdować się w przestrzeni, gdzie panuje temperatura nieprzekraczająca 12 stopni Celsjusza. Świetnym pomysłem jest również umieszczenie warzyw w lodówce, gdzie bez problemu można przechowywać je nawet przez kilkanaście dni.
Więcej na okiemrolnika.pl