Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wybieramy zlewozmywak do kuchni

zlewozmywak do kuchni
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Powinna być wygodna i funkcjonalna. Aby tak było niesamowicie ważne jest odpowiednie dobranie i rozstawienie sprzętów. Jemy codziennie, ale również codziennie musimy zmywać naczynia. Oczywiście zmywarka to pomoc na wagę złota, ale nie wszystko możemy do niej wsadzić. Właśnie dlatego tak ważny jest dobry zlew kuchenny. Wybór na rynku jest ogromny. Możemy kupić zlewozmywak granitowy lub metalowy. Czekają na nas zlewy kuchenne w rożnych kolorach. Od klasycznych srebrnych, przez białe, beżowe, a nawet szare i czarne. Zlewozmywaki kuchenne występują w różnych rozmiarach, kształtach, materiałach i stylach. Na co zwrócić uwagę, wybierając zlew kuchenny i jak dopasować go do swoich potrzeb?

Poznaj 3 wskazówki, jak dobrze wybrać zlew do swojej kuchni?

Jak kupić idealny zlew? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę potrzeby swojego gospodarstwa domowego i na tej podstawie wybrać wielkość, materiał wykonania i kolor zlewu. Jeśli dysponujesz zmywarką, to masz mniejsze potrzeby, niż ktoś nieposiadający takiego sprzętu.

1) Po pierwsze trzeba określić rozmiar zlewozmywaka, liczbę komór, dopasować go do kuchni oraz do ilości osób z niego korzystających. Jeśli mamy dużą rodzinę i sporo gotujemy, to sprawdzi się zlewozmywak dwukomorowy. W małej kuchni, a także przy niewielkiej liczbie domowników, warto wybrać mniejszy zlew jednokomorowy, zlew półtorakomorowy lub okrągły o średnicy 50 cm. Dużą rolę odegrają tu rozmiar kuchni, jej styl oraz preferencje użytkowników. Zlewozmywaki kuchenne to bardzo ważny element każdej kuchni, z którego będziemy korzystali codziennie.

2) Po drugie zlewozmywak powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów. Najpopularniejsze to stal nierdzewna, granit, ceramika i kamień. Stal nierdzewna jest trwała i łatwa w utrzymaniu, ale może się zarysować. Granit i kamień są z kolei bardziej odporne na uszkodzenia, ale są zdecydowanie cięższe. Są także droższe i trudniejsze w montażu. Doskonały wybór pod względem estetycznym jest zlew ceramiczny. Jego minusem jest duża podatność na pęknięcia.

3) Nie mniej istotny jest styl wybranego zlewu. Zlewozmywaki kuchenne powinny przede wszystkim pasować do kuchni. Biały dobrze wygląda w drewnianym blacie, a z kolei srebrny ładnie zaprezentuje się w białym lub szarym blacie. Jeśli mamy kuchnię w stylu tradycyjnym, to warto wybrać zlewozmywak w stylu rustykalnym. Natomiast jeśli kuchnia ma nowoczesny wystrój, to lepiej zdecydować się na zlewozmywak o minimalistycznym designie.

zlewozmywak kuchenny

Jak prawidłowo podłączyć zlew kuchenny?

Bez względu na to, czy wybraliśmy zlewozmywak jednokomorowy, czy dwukomorowy, to teraz musimy go zamontować. O ile wybór zlewu leży po naszej stronie, to montaż jest zupełnie inną kwestią. Tu zdecydowanie warto skorzystać z pomocy fachowca, który zrobi to dobrze i bezpiecznie. Istnieją dwa rodzaje montażu zlewozmywaka - nadblatowy i podblatowy.  Nadblatowy sposób montażu jest łatwiejszy i tańszy, ale może być mniej estetyczny. Montaż podblatowy jest bardziej estetyczny, ale z kolei wymaga więcej pracy, a tym samym może być droższy. Fachowiec zamontuje zawory wody zimnej i ciepłej na ścianie za zlewozmywakiem, przykręci zawory do rur wody i podłączy syfon do odpływu zlewu. Rura odpływowa powinna być dobrze uszczelniona taśmą teflonową. Kolejny etap prac będzie polegał na zamocowaniu kranu do zlewozmywaka. On również powinien być dobrze uszczelniony. Na koniec zlewozmywak zostanie umieszczony w otworze w blacie i jeśli będzie taka potrzeba, to zabezpieczony silikonem. Teraz można już przystąpić do podłączenia rury wodnej do zaworów wody i do kranu zlewozmywaka.