Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zaprojektować kuchnię? 5 zasad, które warto uwzględnić

projekt kuchni
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, przygotowując posiłki i spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi. To przestrzeń, która powinna być przyjazna, estetyczna, schludna i przede wszystkim funkcjonalna. W tym artykule dowiecie się, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni oraz w jaki sposób zadbać o jej funkcjonalność.

Jeśli masz wątpliwości, jak zaprojektować swoją kuchnię, skorzystaj z pomocy specjalisty - architekta wnętrz lub projektanta kuchni. Polecamy usługi biura architektów BRUV. To specjaliści, którzy znają się na rzeczy i będą w stanie doradzić w kwestii rozplanowania przestrzeni, doboru materiałów oraz wyboru mebli i urządzeń kuchennych. Pamiętaj, dobry projekt kuchni powinien łączyć funkcjonalność z estetyką, a także spełniać twoje potrzeby i oczekiwania.

Zaprojektowanie kuchni wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak styl życia, preferencje kulinarne, ilość dostępnej przestrzeni oraz budżet. Oto 5 zasad, których uwzględnienie i przestrzeganie pomoże Ci zaprojektować funkcjonalną i wygodną kuchnię.

 1. Zdefiniuj swoje potrzeby. Przemyśl swoje preferencje kulinarne, styl życia oraz oczekiwania co do funkcjonalności kuchni. Określ, jakie sprzęty kuchenne będą dla Ciebie niezbędne, jakie rodzaje przechowywania żywności są dla Ciebie ważne, a także jak chcesz korzystać z przestrzeni kuchennej.
 2. Sporządź plan przestrzeni. Zmierz dostępną przestrzeń, a następnie sporządź plan, który uwzględni układ mebli kuchennych, jak również pozostałe elementy takie jak zlewozmywak, lodówka, kuchenka, okap oraz inne niezbędne sprzęty kuchenne. Zastanów się również nad miejscem, w którym chcesz przechowywać produkty spożywcze oraz naczynia.
 3. Wybierz styl i materiały. Określ, jaki styl chcesz nadać swojej kuchni, na przykład nowoczesny, tradycyjny, minimalistyczny lub rustykalny. Wybierz materiały, które będą odpowiadać twojemu stylowi oraz preferencjom estetycznym.
 4. Uwzględnij oświetlenie. Kuchnia wymaga odpowiedniego oświetlenia, które umożliwi łatwe i bezpieczne korzystanie z niej. Zastanów się nad umieszczeniem punktów świetlnych w różnych miejscach, takich jak nadblatem roboczym, nad stołem czy w pobliżu półek.
 5. Zastanów się nad meblami kuchennymi. Kuchnia powinna być wyposażona w funkcjonalne meble, takie jak szafki, półki, regały i stoliki, które zapewnią odpowiednie miejsce do przechowywania naczyń, garnków, przyborów kuchennych, a także produktów spożywczych.

Gdzie usytuować kuchnię?

Miejsce, w którym powinna być umieszczona kuchnia w domu, zależy od indywidualnych preferencji i układu pomieszczeń. W większości przypadków kuchnia jest umieszczana w pobliżu jadalni lub salonu, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się między pomieszczeniami.

Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania miejsca na kuchnię:

Kuchnia powinna być łatwo dostępna i blisko innych pomieszczeń, takich jak jadalnia i salon, aby ułatwić przemieszczanie się i zapewnić wygodę użytkowania. Powinna być również dobrze doświetlona, wentylowana i mieć łatwy dostęp do sieci wodnej i kanalizacyjnej.

W przypadku, gdy kuchnia jest otwarta na salon lub jadalnię, ważne jest, aby była zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić prywatność podczas gotowania i sprzątania. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie wysp kuchennych lub zabudowy.

W zależności od rozmiaru kuchni, warto wybrać odpowiednie miejsce w domu. Jeśli kuchnia jest duża, można ją umieścić w pobliżu jadalni lub salonu. W przypadku mniejszych kuchni, warto wybrać miejsce, które pozwoli na oszczędność miejsca, np. na zapleczu lub przy schodach.

kominek w kuchni

Podział na strefy kuchni

Projektując swoją kuchnię marzeń warto pamiętać o zasadzie podziału przestrzeni, która pomaga w organizacji, aranżacji, kompletowaniu wyposażenia i umiejscowieniu mebli kuchennych.

Oto kilka podstawowych przestrzeni, na jakie można podzielić kuchnię:

 • Strefa gotowania. To miejsce, gdzie znajdują się kuchenka, piekarnik i płyta grzewcza. W tej części kuchni powinna być również przestrzeń do przechowywania garnków, patelni i przyborów kuchennych.
 • Strefa do przygotowywania posiłków. Miejsce, w którym znajdują się blaty kuchenne, w których przygotowuje się jedzenie. W tej części kuchni powinna być również przestrzeń do przechowywania naczyń, talerzy, sztućców i kieliszków.
 • Strefa spożywania posiłków. To miejsce, w którym spożywa się posiłki, czyli stołówka lub jadalnia. W tej części kuchni powinno być wystarczająco dużo miejsca na stoły, krzesła i inne meble.
 • Strefa przechowywania. To miejsce, w którym przechowuje się żywność, przybory kuchenne, naczynia i inne przedmioty. Może to być szafka kuchenna, lodówka lub spiżarnia.
 • Strefa zmywania naczyń. Miejsce, w którym zmywa się naczynia. W tej części kuchni powinna znajdować się zlewozmywak, suszarka na naczynia i miejsce do przechowywania detergentów i innych środków czyszczących.

Zasada trójkąta roboczego w kuchni

Trójkąt roboczy w kuchni to termin odnoszący się do ergonomii w kuchni i organizacji przestrzeni roboczej. Chodzi o to, aby trzy najważniejsze miejsca pracy w kuchni: lodówka, zlew i kuchenka, były ustawione w taki sposób, aby tworzyć trójkąt. Dzięki temu, kucharz może swobodnie przemieszczać się między tymi trzema miejscami, bez potrzeby przechodzenia przez całą kuchnię, co pozwala na efektywną pracę.

Koncepcja trójkąta roboczego ma na celu zapewnienie optymalnej organizacji przestrzeni w kuchni, co ułatwia przygotowywanie posiłków. Zasada ta jest szczególnie ważna w małych kuchniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest cenny.

W praktyce, kuchenka, zlew i lodówka powinny być ustawione w taki sposób, aby tworzyły trójkąt o maksymalnej długości około 6 metrów. Najczęściej kuchenka znajduje się po lewej stronie, zlew po prawej, a lodówka z przodu. Jednakże, w zależności od konkretnych potrzeb, trójkąt roboczy może być dostosowany do indywidualnych preferencji użytkownika kuchni.

Funkcjonalna kuchnia - pomysły, które ułatwią Ci życie

W kwestii umiejscowienia elementów wyposażenia kuchni, układu zabudowy czy sprzętów agd ogranicza nas tylko wyobraźnia. Istnieje jednak kilka uniwersalnych rozwiązań, które znacząco poprawią komfort korzystania z kuchni.

 • Szafki z wysuwanymi koszami na śmieci. To rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ pozwala na łatwe ukrycie pojemnika na odpadki, a także oszczędza miejsce na podłodze.
 • Systemy organizacji wewnętrznej szafek. Wykorzystaj specjalne tace i uchwyty do organizacji szafek. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca i lepszy dostęp do przedmiotów, które znajdują się w szafkach.
 • Podwójny zlew. To przydatne rozwiązanie dla rodzin lub osób, które często gotują i potrzebują więcej miejsca do mycia naczyń.
 • Zintegrowany osprzęt i urządzenia. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce i uzyskać spójny wygląd kuchni, zintegruj lodówkę, zmywarkę i piekarnik w jednym bloku.
 • Oświetlenie kuchni. Odpowiednie oświetlenie to kluczowy element funkcjonalnej kuchni. Rozważ zainstalowanie oświetlenia LED pod szafkami i w pobliżu blatów.
 • Szafki z szufladami. Szuflady zamiast drzwi w szafkach to rozwiązanie, które ułatwia organizację i dostęp do przechowywanych tam przedmiotów.
 • Blaty robocze z trwałych materiałów. Wybierz blaty z trwałych materiałów, takich jak granit, marmur lub kwarc, które są łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe.
 • Wyspa kuchenna. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, rozważ dodanie wyspy kuchennej, która może służyć jako dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków lub miejsce do jedzenia.
 • Systemy filtracji wody. Zainstaluj filtr wody na baterii lub lodówce, aby mieć dostęp do czystej wody do picia i gotowania bez konieczności kupowania butelek wody.

projektowanie kuchni

Czy warto zaprojektować kuchnię samemu?

Projektowanie kuchni samemu może być ciekawym i interesującym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli masz wyraźne wizje dotyczące swojej idealnej kuchni. Istnieją jednak pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na samodzielne zaprojektowanie kuchni.

Po pierwsze, warto pamiętać, że projektowanie kuchni wymaga wiedzy i umiejętności w zakresie ergonomii, funkcjonalności oraz planowania przestrzennego. Bez doświadczenia w tych obszarach, istnieje ryzyko, że Twój projekt kuchni nie będzie spełniał Twoich oczekiwań w zakresie wygody, praktyczności i efektywności użytkowania.

Po drugie, projektowanie kuchni samemu może okazać się czasochłonne i wymagać znacznej ilości pracy badawczej, szczególnie jeśli chcesz zaprojektować kuchnię, która jest zgodna z najnowszymi trendami i rozwiązaniami technologicznymi.

Po trzecie, jeśli nie jesteś doświadczonym projektantem wnętrz, możesz nie wziąć pod uwagę niektórych ważnych czynników, takich jak dostępność światła dziennego czy miejsca do przechowywania. Może to prowadzić do niepraktycznych lub nieestetycznych rozwiązań.

Jeśli nie masz pewności, czy dasz sobie radę z projektowaniem kuchni samodzielnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Polecamy usługi firmy BRUV. Warto zapoznać się z ich projektami budynków i wnętrz - to specjaliści, którzy znają się na rzeczy.