Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zaplanować remont?

remont mieszkania
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Dla wielu osób remont mieszkania wiąże się z ogromnym wyzwaniem. Straszny bałagan, sterty śmieci, zszargane nerwy i inwestycje finansowe, to wszystko składa się na to, że remont, bez odpowiedniego przygotowania, będzie związany z ogromnymi nerwami. Jeśli planuje się takie przedsięwzięcie to potrzebny będzie dobry plan i ciekawe pomysły na odświeżenie mieszkania. Jak więc przygotować się do remontu? O co zadbać, aby przebiegł on spokojnie, bez dodatkowych kosztów i nerwów?

Od czego zacząć remont mieszkania?

Standardowy remont mieszkania to między innymi malowanie ścian, ułożenie glazury lub terakoty, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg itd. Przygotowując szczegółowy grafik prac należy zastanowić się nad tym, jakie zadania chce się wykonać, co ma się zamiar zmienić, a co tylko odświeżyć. Ważna jest także kolejność wykonywanych prac. Jeśli dobrze się zaplanuje remont, można czas jego trwania skrócić do minimum. Należy pamiętać, że kolejność prac powinna być ustalona tak, by nie zepsuć tego, co już zostało ukończone. Na początku listy warto umieścić prace najtrudniejsze, które zabierają najwięcej czasu. Kolejną pozycją będzie malowanie ścian, okien i drzwi, a na samym końcu uporządkowanie wszystkiego.

Niezbędne narzędzia i materiały do sprawnego przeprowadzenia remontu znajdziesz na https://www.bricoman.pl/

Ile materiałów kupić do remontu?

Gdy planowanie ma się już za sobą, przychodzi czas na spisanie wszystkich akcesoriów i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. W ten sposób uniknie się przestojów związanych z brakiem gwoździ, wkrętów, czy farb. Nie można zapomnieć o dokładnym obliczeniu powierzchni remontowanego pomieszczenia. Dzięki temu nie będzie trzeba w trakcie remontu biegać po sklepach i szukać brakujących farb czy tapet. Należy także pamiętać, żeby kupić więcej glazury czy terakoty. Zapas będzie potrzebny między innymi na docinki, a także przyda się, gdy część kafelków ulegnie zniszczeniu. Zwykle zapas powinien wynosić około 10-15 procent więcej.

Ta sama sytuacja dotyczy paneli i parkietu oraz materiałów wykończeniowych. Szczególnie, że część z nich jest produkowana w krótkich seriach, więc należy zawczasu zakupić większą ilość. Niektóre markety budowlane wychodzą naprzeciw klientom i oferują możliwość zwrotu towaru, np. gdy zostanie cała paczka paneli podłogowych lub pojedyncze sztuki płytek. Do listy zakupów trzeba dopisać również taśmę klejącą, płachty folii oraz tekturę do zabezpieczenia podłogi i mebli.

Remont mieszkania - samodzielnie czy wynająć ekipę remontową?

Mając już ustalony harmonogram prac i zakupiony zapas wszystkich niezbędnych materiałów, pojawia się pytanie - przeprowadzać remont samodzielnie, czy zatrudnić do tego zadania fachowców? Jeżeli planuje się tylko odświeżenie mieszkania, prace można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak planuje się gruntowny remont mieszkania, który wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy, to lepiej powierzyć go specjalistom. Najlepiej zatrudnić ekipę, która wcześniej już się sprawdziła, np. u znajomego.