Wiosna to pora roku, która w szybkim tempie zmienia ponury krajobraz w zieloną łąkę. Natura dba o swoje miejsce, więc i my nie powinniśmy zapominać o naszym gniazdku. Gdy budzące się życie wygląda do nas zza framug okna, wart wprowadzić naturę także do naszego wnętrza. Jakie elementy nadadzą naszemu salonowi lekkości i naturalności?
Drewno – od wieków niezastąpione
Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Jednak przez wiele wieków nie eksponowano tego budulca, uważając go za symbol ubóstwa. Dziś odchodzimy od sztucznych materiałów i w rytmie naszej planety odsłaniamy to, co przez lata kryliśmy pod dywanami, tapetami. Jeśli jednak nie chcemy, aby drewno zdominowało nasz salon, postawmy na drewnianą podłogę.
Podłogi wykonane z drewna nadadzą naszemu wnętrzu przytulności, swojskości. Pamiętajmy, by w tym sezonie wybrać te deski, które wyeksponują słoje drewna, jego fakturę. Jeśli decydujemy się na pomalowanie takiej podłogi, wybierajmy bejce i farby o jasnej kolorystyce. Jeśli postawimy na biele i beże – świetnie nawiążemy do stylu rustykalnego.
Panele podłogowe – tanio i efektownie
Podłogi wykonane z drewna to jednak duży wydatek. Dlatego, gdy nie możemy sobie pozwolić na drogi remont podłogi, połóżmy w salonie panele podłogowe. I tu również warto wybrać te, które będą imitowały drewno, a więc panele z fugą. Taka fuga tworzy wrażenie, że między deskami utworzyła się szczelina, co tylko podkreśli naturalność naszego salonu. Płaskie i skrojone pod wymiar powierzchnie powoli odchodzą do lamusa.
Las na ścianie
Mówiąc o naturalnych inspiracjach do salonu, nie możemy pominąć także ścian. I tu znów możemy pobawić się zarówno materiałami, jak i kolorami. Aby podkreślić świeżość i lekkość salonu sięgnijmy po jasną kolorystykę. Beże i biele, nawiązujące do bawełny i suszonych roślin, doskonale sprawdzą się w małych wnętrzach. Natomiast, jeśli nasz salon ma dużą powierzchnię, nie bójmy się zaszaleć z odcieniami zieleni, brązu czy czerwieni. Pamiętajmy jednak, aby pomalować jedną lub dwie ściany tak, aby barwy nie przytłoczyły naszej naturalnej stylizacji.
Dobrym pomysłem jest także wybór wzorzystych tapet. Nie bójmy się kwiecistych, trawiastych wzorów. Jeśli marzymy o lesie, zainwestujmy w fototapetę z naszym ulubionym leśnym krajobrazem.
Podaruj mi trochę słońca
Niezwykle ważnym elementem salonu, utrzymanego w naturalnej aranżacji, jest oświetlenie. Najlepiej, jeśli zapewnimy sobie duży dostęp światła, które pochodzi z natury. Odsłońmy więc okna, z sukcesem zrezygnujmy z grubych firan. Również zasłony nie powinny być ciemne, lepiej, gdy zastąpimy je jasnymi materiałami. Aby jeszcze silniej oświetlić nasz salon, możemy powiesić cieniutkie zasłony, które będą przepuszczały światło słoneczne.
Nie tylko okno jest naszym źródłem światła. Należy wspomnieć także o lampach. To one są cichym aktorem w naszym salonie. Duże, jasne lampy ze szklanym kloszem nie tylko wieczorem spełnią swoją funkcję, ale także w dzień będą podkreślały jasność naszego gniazdka.
Naturalne dodatki
Gdy już uporamy się z największymi elementami naszego remontu, możemy przejść do prawdziwej przyjemności, czyli do wyboru dodatków. Oto kilka propozycji na dopełnienie naszej naturalnej aranżacji:
- Kwiaty – żywe niech zdobią szklane wazony, a z suszonych zróbmy stylową kompozycję, która ozdobi nasz regał lub kredens.
- Bawełniane koce i poduszki – ten naturalny i niezwykle praktyczny materiał sprawi, że nasz salon zatopi się w miękkości i naturalności.
- Wiklina – postawmy wiklinowe kosze lub zainwestujmy w wiklinowy fotel.
- Makrama – te plecione ozdoby coraz częściej zdobią nasze salony. Nie może ich zabraknąć także w naszym wnętrzu.