Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie drzwi będą najlepsze?

drzwi ryflowane
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Drzwi są przedmiotem służącym nam przez lata - ich różnorodność, rodzaje, oraz typy są prawie nieograniczone.

Na co warto zwrócić uwagę?

W trakcie kupna drzwi, szczególną uwagę zwracamy na wymiary, tak, aby były zgodne z futryną czekającą na nas w domu. Istotną rolę odgrywają również rodzaje drzwi, a także sposoby, w jakie się otwierają. Możemy wyróżnić spośród nich drzwi naścienne, czyli takie, które będą otwierać się do środka - lub na zewnątrz - oraz drzwi przesuwane, które będą chować się w ścianę. Takiego rodzaju drzwi najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach z małym metrażem, tak, aby zaoszczędzić przestrzeń.

Czy szklane drzwi są odpowiednie do domu?

Kolejną możliwością przy wyborze drzwi, są drzwi ze szkła, które najlepiej będą sprawdzać się w miejscach z ograniczonym dostępem światła słonecznego. Niektóre firmy poddają szkło hartowaniu, co ma zwiększyć ich wytrzymałość. Niewątpliwym plusem wyboru drzwi szklanych jest ich różnorodność - możemy przebierać w przejrzystości, grubości, odmianie szkła. Kolejną zaletą tego wyboru jest fakt, że utwardzone szkło w momencie wypadku i zbicia szyby, rozbije się na niezagrażające skaleczeniem części.

Jak wygląda konstrukcja drzwi?

Konstrukcja drzwi jest stworzona z płyt, które są zrobione ze złączonych pod prasą elementów drzewa. W środku znajdziemy za to wypełnienie stabilizujące, które odbija swoje piętno w akustyce oraz ciężarze. Podobnie jak drzwi wewnętrzne ryflowane, posiadają wykończenie z możliwością podjęcia decyzji czy będzie to wykończenie drewniane, czy może okleinowane. Okleina ryflowana wyróżnia się spośród innych form wykończenia tym, że pozostawia prawdziwy wygląd drewna. Dużo łatwiej jest je czyścić, ponieważ - dzięki okleinie - jest dużo bardziej odporna na zabrudzenia. Takie drzwi warto kupić do pomieszczeń częstego użytku i z wysokim ryzykiem zabrudzenia.

Do czego służą skrzydła drzwiowe? 

Ta część mechanizmu drzwi jest najistotniejsza. Potrzebujemy do niej dokupić resztę elementów stalowych, czyli klamkę oraz ościeżnicę. Gdy będziemy wybierać przedmiot zakupu, warto jest sugerować się grubością muru, ponieważ niektóre budynki mieszkalne mogą być niesymetryczne. Należy wtedy również zwrócić uwagę na stylistykę pomieszczenia, do którego planujemy kupić drzwi.