Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy ogrzewanie podczerwienią w bloku ma sens?

blok
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Czy centralne ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej to standard w przypadku bloków? Niekoniecznie. W wielu budynkach wielorodzinnych, zarówno tych starszych, jak i nowszych, stosuje się inne rozwiązania – piece gazowe, ogrzewanie elektryczne lub ciepło z własnej kotłowni. Na tym nie kończą się jednak możliwości, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniej temperatury w budynku. Czy w mieszkaniu w bloku warto zainwestować w ogrzewanie podczerwienią?

Korzyści z ogrzewania podczerwienią mieszkania w bloku

Zalety folii grzewczych są uniwersalne – jeśli wybierzesz wysokiej jakości produkty i odpowiednio je zamontujesz, korzyści płynące z ogrzewania podczerwienią odczujesz zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w bloku.

Taki system ogrzewania może być alternatywą dla innych, bardziej kosztownych rozwiązań. Montaż folii na podczerwień jest znacznie tańszy niż podłączenie kotła na gaz czy paliwa stałe, przy porównywalnych kosztach eksploatacyjnych. 

Ogrzewanie podczerwienią ma natomiast kilka zalet, których brakuje innym rozwiązaniom:

  • brak konieczności dostarczania paliwa – do ogrzewania wystarczy prąd;
  • brak spalin – folie na podczerwień nie emitują CO2 ani innych szkodliwych substancji przyczyniających się do powstawania smogu;
  • efekt ciepłej podłogi – jest to jeden z rodzajów ogrzewania podłogowego;
  • brak konieczności przeprowadzania przeglądów, a w przypadku wyboru wysokiej jakości elementów – także brak napraw przez wiele lat;
  • ogrzewanie całego pomieszczenia – w przypadku ciepła emitowanego przez folie ruchy konwekcyjne, czyli unoszenie się ciepłego powietrza do góry, są ograniczone.

Na jakim etapie najlepiej montować folie grzewcze w mieszkaniu w bloku?

Folie grzewcze są łatwe w montażu, o ile zadbasz o odpowiednie warunki. Pamiętaj, że samą folię i pozostałe elementy instalacji układa się na wylewce, pod panelami lub podłogą z desek. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na montaż ogrzewania na podczerwień na etapie prac wykończeniowych w nowym budynku lub wówczas, gdy przeprowadzasz generalny remont. W innych przypadkach zamontowanie i podłączenie folii również jest możliwe, ale wiąże się z koniecznością zapewnienia dostępu do wylewki.

Czy możesz zamontować folie na podczerwień w budynku podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej? W bloku spółdzielczym lub zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową instalacje CO są uznawane za części wspólne. Jakakolwiek ingerencja będzie zatem wymagała zgody administracji. Jeśli w mieszkaniu są zamontowane podzielniki ciepła, nie powinno z tym być problemu. Trudności mogą się pojawić w sytuacji, gdy ciepło jest rozliczane ryczałtowo – wówczas zarządca może nie wiedzieć, jak rozliczać mieszkanie, w którym nie korzysta się z instalacji CO.

Jakiej folii na podczerwień potrzebujesz, by skutecznie ogrzać mieszkanie w bloku?

Pomieszczenia w mieszkaniach w bloku są zazwyczaj niewielkie – mają kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych. Dzięki temu koszt zakupu folii grzewczej będzie niższy niż w przypadku domu jednorodzinnego. Aby efektywnie ogrzać pokój, wystarczy pokryć folią grzewczą około 80% podłogi. Pokrycie dużej powierzchni pozwala na pracę folii w niższych temperaturach, co przekłada się na jej wydajność i mniejsze zużycie prądu. W mieszkaniach sprawdzą się folie o standardowej mocy, nie większej niż 80 W/m2.

Warto wiedzieć, że folię grzewczą można wykorzystać nie tylko w ogrzewaniu podłogowym. Podczerwień sprawdzi się również jako źródło ciepła w ogrzewaniu sufitowym. W przypadku takiej instalacji powierzchnia grzewcza powinna być podobna jak przy montażu na podłodze. Warto natomiast wybrać folię o większej mocy – około 220 W/m2.

Kiedy ogrzewanie podczerwienią w bloku się nie opłaca?

Ogrzewanie mieszkania w bloku podczerwienią ma wiele zalet, ale nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego. Są sytuacje, gdy taka inwestycja może się okazać nieopłacalna. Upewnij się, że tak nie będzie w Twoim przypadku.

Zanim zainwestujesz w ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień:

  • Zaplanuj montaż na odpowiedni czas – w nowych budynkach jest to etap, gdy wylewka na podłodze jest już gotowa, ale panele lub deski nie zostały jeszcze ułożone. W już użytkowanych mieszkaniach – podczas remontu z wymianą podłogi.
  • Sprawdź, czy budynek jest szczelny i nie ma w nim mostków termicznych, przez które ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz. Warto zlecić badanie termowizyjne, które pokaże Ci takie miejsca na ścianach, w pobliżu okien lub drzwi. Jeśli ogrzewanie podczerwienią ma być efektywne, przed jego montażem warto rozważyć wykonanie termoizolacji budynku.
  • Zastanów się, czy potrzebujesz jedynie źródła ciepła do ogrzewania pomieszczeń. Pamiętaj, że folie na podczerwień nie służą do grzania wody – do tego będziesz potrzebować kotła lub pompy ciepła.

Ogrzewanie w Twoim mieszkaniu w bloku jest kosztowne i nieefektywne? A może rozważasz wybór źródła ciepła dla swojej inwestycji? W każdym z tych przypadków warto pomyśleć o zdrowej, ekologicznej i opłacalnej alternatywie. Wybierz folie na podczerwień Kril&Blöhm i odkryj ich zalety!