Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pompa ciepła - jak wybrać?

Pompa ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Dobór dobrego źródła ogrzewania jest jedną spośród ważniejszych decyzji przy budowie domu. Najlepiej odpowiednie decyzje podjąć na etapie tworzenia projektu własnego wyśnionego domu oraz dalej trzymać się ich do końca budowy. Niestety niejednokrotnie budujący dom decydują się na przebudowy wręcz na dzień przed wprowadzeniem ekipy hydraulicznej – co niestety może powodować wydatkami: np. potrzebą zmiany gotowego kominka czy stratami w wypadku rezygnacji z kominka, jaki został już postawiony.

Jak funkcjonuje pompa ciepła?

Pompa ciepła, odmiennie aniżeli kocioł, sama nie produkuje ciepła. Ona tylko gwarantuje otrzymanie go z otoczenia oraz przetworzenie na odpowiednią dla nas formę. Pokazowo, chłodzi powietrze zewnętrzne o temperaturze -10°C o następne 4°C oraz uzyskaną w ów sposób siłę stosuje do ogrzania wody w obiegu centralnego ogrzewania z 30 do 35°C. Więc chłodzimy coś co już jest niezwykle zimne, natomiast ogrzewamy rzecz względnie ciepłą.

Wybór pompy ciepła do domu

Inwestorzy poszukując dobrego dla siebie narzędzia szczególnie w pierwszej kolejności sprawdzają wskaźniki COP rozmaitych pomp ciepła. Należałoby natomiast wiedzieć, iż jest to parametr zmienny. Zależy on od wielu elementów, m.in. od temperatury zewnętrznej oraz temperatury napięcia współpracującej z pompą instalacji (im jest ona mniejsza, tym pompa działa skutecznie, więc jeżeli zamierzamy ocieplać budynek pompą ciepła, poleca się zrobić w nim ogrzewanie podłogowe).

Modele zarządzające

Tym, co stanowi w znacznej mierze o jakości pompy ciepła są modele zarządzające jej pracą. Części składowe narzędzia są takie same czy podobne w wielu pompach rozmaitych firm – jednak mogą się one zupełnie różnić osiągami stosunkowo od tego, jak całość jest kierowana. Jakość modeli kierujących powinna być bezpośrednio porównywalna do doświadczenia poszczególnej firmy w branży pomp ciepła oraz powinna być widoczna w lepszych danych katalogowych dot. skuteczności w rozmaitych warunkach pracy. Dlatego też przy wyborze pompy, warto zwrócić uwagę na to, jaką renomę ma dany producent pomp ciepła.

Wymogi pompy ciepła

Jak dobrać dobrą pompę ciepła? Jest to działanie niewątpliwie bardziej złożone aniżeli w wypadku narzędzi grzejnych, bowiem choć zasada funkcjonowania pomp jest taka sama, tak różnią się mocą, sprawnością, budową oraz wymaganiami montażowymi. Przed decyzją należy tu wziąć również mnóstwo rzeczy, jak chociażby powierzchnia działki, sposób jej wykorzystania i elementy finansowe. Powszechnie widziane systemy pomp ciepła to warianty powietrzne (czerpiące ciepło z powietrza) i gruntowne (stosują ciepło zebrane w ziemi).

Sprawdź także: https://ricomenergy.pl/