Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdzie zainstalować pompę ciepła

pompa ciepła
fot.: freepik.com
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Prawidłowo zainstalowany system pompy ciepła utrzyma Twój dom w komfortowej temperaturze przez cały rok, oszczędzając pieniądze na rachunkach za energię i zmniejszając emisję dwutlenku węgla z każdym mijającym sezonem. Instalacja pompy ciepła w domu wymaga szczególnych rozważań. Wybierając właściwą lokalizację dla nowego systemu, należy wziąć pod uwagę klimat i mikroklimat, w którym system będzie się znajdował, a także wszelkie potencjalne problemy z wentylacją i sezonowym dostępem.

Przemyślana instalacja pompy ciepła

Jeśli budowa domu jest dopiero w naszych planach, zastanawiamy się na pewno o możliwościach ogrzewania domu. Dobrze już na tym etapie zaplanować rozkład, wielkość czy nasłonecznienie pomieszczeń. W przypadku instalacji pompy ciepła nie musimy zwracać uwagi na dodatkowe pomieszczenia. Pomieszczenie w którym ustawiona będzie wewnętrzna jednostka pompy ciepła zazwyczaj nie musi przekraczać 3m2. Musimy zwrócić jednak uwagę na generowany hałas. Świetnie zatem sprawdzi się piwnica, kotłownia czy małe pomieszczenie gospodarcze. W zależności od rodzaju pompy ciepła może być to także poddasze domu.

Gdzie zainstalować pompę ciepła po budowie

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą sposobu ogrzewania po zakończeniu budowy również będziesz miał możliwość zainstalowania pompy ciepła wewnątrz lub na zewnątrz domu. Jeśli dom ma pokój gospodarczy czy garaż lub inną małą przestrzeń, może to być doskonałe miejsce do zainstalowania pompy ciepła. W przypadku instalacji zewnętrznej warto zwrócić uwagę na kilka czynników determinujących lokalizację agregatu pompy ciepła Warszawa.

Przede wszystkim zależni jesteśmy od wytycznych producenta - chodzi tutaj o maksymalną odległość między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Zwykle są to odległości między 7-25 metrów. W przypadku nieprzestrzegania zaleceń narażamy się na straty energii oraz dodatkowe koszty. Warto zatem wybrać odpowiednio oddalone miejsce. Należy zadbać o odległość jednostki od ściany domu, tak aby zapewnić swobodny przepływ powietrza.

Montaż na elewacji budynku, może powodować hałas i drgania. Warto zastanowić się nad  montażem na konstrukcji zainstalowanej w gruncie np. stalowej lub betonowej. Ma to związek z tym, że urządzenie musi znajdować się 30-50 cm nad ziemią. Zabezpiecza to urządzenie przed opadami śniegu oraz pozwala na ewentualne swobodne tworzenie bryły lodu pod agregatem, które jest związane z jego pracą. W przypadku konstrukcji betonowej warto zadbać o jego izolację i dobre zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Należy brać pod uwagę maksymalną temperaturę powietrza. Lepiej nie ustawiać agregatu zewnętrznego w miejscu nasłonecznionym. 

Instalacja powietrznej pompy ciepła na dachu

Dach może być doskonałym miejscem do pozyskiwania (i przechowywania) niezbędnej ilości ciepła. Powietrzna pompa ciepła montowana na dachu jest zazwyczaj najbardziej wydajnym rodzajem pompy ciepła. Zabudowa montowana na dachu, będzie szczególnie ważna dla celów estetycznych, np. modernizacji zabytków. Powietrzne pompy ciepła jednak zwykle nie są zbyt ciche, co może być problemem, jeśli planujesz używać poddasza w celu pokoju użytkowego czy sypialni. Decydując się na montaż na dachu warto pomyśleć o późniejszym serwisie, szczególnie w okresie zimowym, gdy dach może być śliski i trudno dostępny.

Instalacja na dachu będzie wykluczona w przypadku budynków z lekką konstrukcją. Pompa ciepła może być zainstalowana na masywnym, płaskim dachu. Warto zamontować także dodatkowe płyty fundamentowe. Należy zadbać także o odpowiedni drenaż i odpływ skroplin powstających w czasie pracy pompy do rynien. 

Instalacje gruntowych pomp ciepła

Jeśli Twój obszar jest wystarczająco ciepły, aby gruntowa pompa ciepła mogła działać, jest to zdecydowanie najbardziej przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania ciepła z ziemi. W przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła, które wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła, gruntowe pompy ciepła wykorzystują ciepło z ziemi do ogrzewania domu. Jest to opcja najbardziej kosztowna, lecz również najbardziej wydajna. Wymaga wykonania odwiertów i umieszczeniu w nich kolektorów. W przypadku klimatu panującego w Polsce są to otwory o głębokości ok. 100m. Dzięki montowaniu pionowemu istnieje możliwość zastosowania pompy ciepła na wielu podłożach, nawet przy niewielkich działkach. 

Istnieje wiele miejsc w domu, w których z powodzeniem można zainstalować pompę ciepła. Właściwy system dla odpowiedniej przestrzeni zależy od kilku czynników, w tym klimatu, dostępności i kosztów. Jednym ze sposobów na znalezienie odpowiedniego systemu dla danej przestrzeni jest rozważenie swoich potrzeb, a następnie skonsultowanie się z wykonawcą klimatyzacji i ogrzewania, który specjalizuje się w modernizacji istniejących domów.