Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Antena kierunkowa - uniwersalne i skuteczne rozwiązanie

Antena kierunkowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kierunkowe anteny umożliwiają odbieranie sygnału, nawet kiedy znajdują się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od stacji nadawczej bez konieczności montowania wzmacniacza. Charakteryzuje je również wysoka odporność na zakłócenia. Ich odpowiednie działanie jest uzależnione od tego, czy są precyzyjnie skierowane w stronę nadajnika. Zastosowanie takiej anteny umożliwia wyeliminowanie problemów w oglądaniu ogólnopolskich darmowych programów telewizyjnych.

Czynniki wpływające na jakość sygnału odbieranego przez antenę kierunkową

Jest kilka czynników wpływających na jakość odbieranego sygnału, na cześć z nich nie mamy żadnego wpływu, ale są pewne elementy, które warto zastosować, aby wzmocnić sygnał. Na jakość odbieranego sygnału za pośrednictwem anteny kierunkowej oddziałuje:

  •  wysokość anteny, im jest wyższa, tym lepiej jest odbierany sygnał,
  •  dokładny i starannie dobrany kierunek ustawienia,
  •  przestrzeń wokół anteny, obecność wysokich drzew i różnych innych obiektów może zaburzać odbiór telewizji cyfrowej,
  •  nieobecność filtra LTE może sprawiać, że sygnał będzie zakłócony,
  •  wzmacniacz sygnału, zazwyczaj anteny kierunkowe dobrze sobie radzą z odbiorem sygnału, jeśli nadajnik znajduje się w odległości około 70 kilometrów, obecność wzmacniacza sygnału przy takiej odległości może wpływać niekorzystnie na jego odbiór.

Charakterystyczną cechą anten kierunkowych jest możliwość promieniowania całej mocy w wybranym kierunku.

Jak ustawić antenę kierunkową?

Sygnał jest wystarczająco mocny tylko wtedy, kiedy antena kierunkowa jest ustawiona w odpowiednim kierunku. W tym celu trzeba dowiedzieć się, gdzie się znajduje najbliższy nadajnik, można go wyszukać za pomocą internetu, w szybkim zlokalizowaniu nadajnika pomagają również specjalne aplikacje na smartfony. Umożliwiają one natychmiastowe zlokalizowanie najbliższego nadajnika, wykrywają również ich parametry, czyli siłę emisji albo rodzaj nadawanych stacji.

Antena kierunkowa ma charakterystyczną budowę, do elementów konstrukcyjnych przymocowane są tzw. direktory i reflektory, mogą być także zaopatrzone w dodatkowe dipole. Na rynku jest dostępnych wiele anten kierunkowych umożliwiających odbiór kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, niezależnie od polaryzacji. Po dołączeniu dodatkowego wzmacniacza i zasilacza zasięg anteny może wynieść nawet 190 kilometrów. Antena kierunkowa powinna być także zaopatrzona w specjalne powłoki zabezpieczające przed promieniowaniem UV i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w konstrukcji anteny filtrów LTE.

Na co zwrócić uwagę dobierając antenę?

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest odległość między stacją nadawczą a miejscem, w którym będzie znajdować się antena. Odległość do 15 kilometrów umożliwia zastosowanie wewnętrznej anteny pokojowej. Modele kierunkowe są wskazane, jeśli odległość ta wynosi około 50 kilometrów albo więcej. Antenę kierunkową można zamontować na zewnętrznej ścianie domu, albo na balustradzie balkonowej. Jeśli jest taka konieczność, stosowane są również specjalne maszty antenowe. Wykorzystanie nowoczesnych technologii do produkcji anteny kierunkowej sprawia, że jej zastosowanie umożliwia odbiór wszystkich kanałów telewizji naziemnej bez zakłóceń. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest także dekoder, który może być wbudowanym elementem w telewizor albo stanowić formę zewnętrzną. Antena kierunkowa jest wyjątkowo skuteczna, ale trzeba pamiętać, że wymaga precyzyjnego ustawienia.

Jeżeli potrzebujesz mocnej, profesjonalnej anteny kierunkowej zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu superantena.pl. Firma istnieje już ponad 30 lat, a ich anteny charakteryzują się najlepszymi parametrami na rynku.