Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Urządzanie wnętrz

inżynier
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Meblościanki, kanapy, stoliki z pufami, a zamiast drzwi koraliki. Wielu z nas pamięta jeszcze jak urządzane były wnętrza w czasach PRL i na początku lat dziewięćdziesiątych. Brak materiałów i co ważniejsze wyboru powodował, że mieszkania z tego okresu wyglądały bardzo podobnie. Oczywiście bywały wyjątki, jak na przykład sytuacje, w których ludzie wyjeżdżali za granicę i stamtąd przywozili meble i sprzęty domowe. Ale na to mogło sobie pozwolić niewielu.

Przez ostatnie lata w naszym kraju zaszło jednak dużo zmian. Wejście do Unii Europejskiej, możliwość podróży bez paszportu, a także stały wzrost zamożności, spowodowały zdecydowane zmiany w nasz życiu i otoczeniu. Zaczęliśmy dużo bardziej zwracać uwagę na styl naszego życia, na to, jak wyglądają nasze mieszkania i domy. Jednak, o ile potrafimy niejednokrotnie wskazać co nam się nie podoba i co chcielibyśmy zmienić, to niestety nie zawsze potrafimy wyrazić i sprecyzować jak takie zmiany wprowadzić. Nie jest to żaden powód do wstydu i nie należy sobie tego wyrzucać. W końcu nikt nie jest ideałem i nikt nie potrafi zająć się wszystkim. Dlatego mamy fryzjerów, którzy nas strzygą, dentystów, którzy leczą nam zęby i architektów, aby przekładali na papier nasze wizję. Architekt wnętrz jest zawodem z jednej strony pożądanym, ale z drugiej konkurencja na rynku tego typu usług sprawia, że nie raz ciężko znaleźć odpowiedniego. Studia architektoniczne kończy wielu studentów, spora ich część trafia do biur architektonicznych, ale część próbuje szczęścia prowadząc własny biznes.

Projektant wnętrz, podobnie jak dekorator wnętrz Kraków jest zawodem, który mocno nasycił rynek pracy. Jednak sam fakt, że można znaleźć kogoś kto wykona dla nas projekt lub aranżacje domu lub biura, niekoniecznie oznacza, że będzie to zrobione dobrze. Aby dobrze wybrać musimy oprzeć się na kilku zasadach. Po pierwsze zbadajmy czy dany projektant pracował dla kogoś kogo znamy. Dzięki temu będziemy mogli sami ocenić jego warsztat i pomysły. Samo przejrzenie projektów na komputerze, czy folderze reklamowym, zdecydowanie nie wystarcza. Należy pamiętać, że zupełnie inaczej wygląda projekt, czy aranżacja na papierze, a inaczej w rzeczywistości. Przystępując do składania zapytanie warto zwrócić uwagę na czas realizacji zamówienia. Architekci i projektanci nie pracują tylko nad jedną sprawą, zazwyczaj mają ich kilka. To niezwykle ważne, aby już na etapie planowania i wyboru wiedzieć, kiedy będziemy mieli do dyspozycji nasz projekt. Zwróćmy też uwagę na to, jak traktowane są nasze zapytania i sugestie. Im więcej czasu poświęca im projektant, tym większa szansa, że jego praca będzie nam odpowiadać.