Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaką funkcję pełnią maty wejściowe?

mata wejściowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Maty wejściowe nie tylko świetnie wyglądają, ale również pomagają zachować bezpieczeństwo oraz czystość wewnątrz ogólnodostępnych obiektów. Skuteczność mat będzie uzależniona od czynników zewnętrznych oraz systematycznemu serwisowaniu.

Maty wejściowe stanowią skuteczną barierę dla brudu przenoszonego pod obuwiem dzięki czemu pozwalają zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wnoszonych do budynku. Skutecznie zatrzymują wodę, kurz i piasek co w istotny sposób wpływa na niższe koszty utrzymania czystości.

Jakie parametry muszą mieć wewnętrzne maty wejściowe?

Ze względu na pełnioną funkcję głównym zadaniem maty wejściowej jest przechwytywanie piasku, kurzu i wody przed wejściem do budynku, co przyczynia się do zmniejszenia nieczystości wnoszonych przez osoby wchodzące do wnętrza budynku. Typowe maty wejściowe - takie jak dostępne na stronie https://www.bhp-bejma.pl/maty - pozwalają zatrzymać nawet do 5 litrów wody oraz do 4 kg kurzu i piasku na każdy metr kwadratowy powierzchni. W zależności od intensywności użytkowania oraz warunków zewnętrznych możliwe jest oszacowanie wymaganej powierzchni maty oraz częstotliwości jej serwisowania w celu zachowania jej funkcjonalności.

Funkcjonalne maty gumowe

Maty podłogowe pod drzwi budynku użyteczności publicznej będą trwałą i wytrzymałą konstrukcją pod warunkiem, że sama mata zostanie odpowiednio dopasowana do ruchu jaki panuje w budynku. Takich wycieraczek nie stosuje się jednak w domu - tu świetnie sprawdzą się klasyczne wycieraczki, które będą tańsze w zakupie. W rozwiązaniach komercyjnych, klienci chętnie wybierają rozwiązania dedykowane z logo firmy, napisami, obrazkami, a czasem zabawnymi hasłami. Takie maty będą świetnie korespondowały z identyfikacją wizualną firmy.

Gdzie sprawdzą się maty standardowe?

W domach często natomiast pojawiają się maty w kształcie plastra miodu. Są elastyczne, a jej struktura skutecznie usuwa brud z butów i zatrzymuje wodę i posiada właściwości antypoślizgowe. Taka wycieraczka doskonale spełnia swoją funkcję, jest estetyczna, a przy okazji nie wymaga prania i będzie służyła przez wiele lat. 

Maty aluminiowe świetnie sprawdzą się w obiektach o bardzo dużej intensywności użytkowania i wyposażone są w ramę montażową. W większości przypadków posiadają one dużą komorę przeznaczoną do zbierania wody i nieczystości. Ich zaletą jest długowieczność i brak konieczności częstego serwisowania. Z uwagi na wymagania konstrukcyjne najczęściej rozwiązania takie wymagają przeprowadzenia prac budowlanych w czasie ich montażu. Takie rozwiązanie zapewnia stabilność konstrukcji. Stelaż maty posiada powierzchnie czyszczące w postaci wkładów winylowych lub szczotek. Ich zadaniem jest zbieranie możliwie dużej ilości zanieczyszczeń przenoszonych pod obuwiem do wnętrza obiektu.