Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wentylacja decentralna - co warto o niej wiedzieć?

Wentylacja decentralna
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wentylacja decentralna to interesujące i opłacalne rozwiązanie różniące się od tradycyjnych centralnych systemów grzewczych. Daje możliwość lokalnego wentylowania i ogrzewania wybranych pomieszczeń bez konieczności montowania licznych kanałów wentylacyjnych w całym budynku. Wyjaśniamy, jak działa wentylacja decentralna i kiedy warto w nią zainwestować.

Czym jest wentylacja decentralna?

Wentylacja decentralna w połączeniu z rekuperatorem to rozsądne rozwiązanie pozwalające na uzyskiwanie czystego powietrza oraz energii cieplnej. Znajdzie zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej oraz w nieruchomościach o charakterze komercyjnym. Pozwala na znaczne zmniejszenie rocznych kosztów ogrzewania, a ponadto jest przyjazne dla środowiska. Decentralny system rekuperacji wyróżnia się stosowaniem mniejszych jednostek, które są montowane na wewnętrznej ścianie wybranego budynku. Daje to możliwość uzyskiwania ciepła ze zużytego i zanieczyszczonego powietrza, a jednocześnie zapewnia jego odpowiednie oczyszczanie. Powietrze pozyskiwane przy wykorzystani wentylacji decentralnej jest wolne od kurzu i innych niepożądanych alergenów. Wchodzący w skład takiej instalacji rekuperator posiada sterowniki, które dostosowują prace urządzenia do wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz ilości zawartego w nim dwutlenku węgla. Zaawansowane systemy wentylacji zdecentralizowanej z odzyskiwaniem ciepła dają możliwość ustalania czasowego harmonogramu pracy rekuperatorów.

Wentylacja decentralna - kiedy warto na nią postawić?

Rekuperacja decentralna to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli istniejących już budynków, w których brakuje instalacji nawiewowo-wywiewnej. Ponadto sprawdzi się w nieruchomościach, które nie posiadają wystarczającej ilości miejsca pozwalającej na montaż rozbudowanego systemu kanałów wentylacyjnych. Nie można też zapominać o kosztach instalacji omawianego rodzaju wentylacji. Są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych odpowiedników, co wynika z braku konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Z tego powodu jest to udogodnienie, na które może sobie pozwolić większość osób. Warto pamiętać, że wentylacja decentralna pozwala na skuteczne ogrzewanie wybranych pomieszczeń. Dlatego cieszy się dużą popularnością wśród osób narzekających na horrendalnie wysokie koszty ogrzewania. Opisywany system wentylacyjno-grzewczy odznacza się sporą wydajnością. Sprawdzi się w pomieszczeniach o metrażu od kilkunastu do kilkudziesięciu m3. Właściciele większych wnętrz mogą postawić na montaż kilku rekuperatorów.

Wentylacja decentralna i centralna - najważniejsze różnice

Montaż wentylacji centralnej wiąże się z koniecznością prowadzenia sieci kanałów wentylacyjnych. Opisywana opcja zwalnia z tego kosztownego obowiązku, co wiąże się z niskimi nakładami inwestycyjnymi. Z tego powodu może być montowana w już istniejących budynkach, a ponadto daje możliwość wyboru konkretnych pomieszczeń, w których się znajdzie. W odróżnieniu od wentylacji centralnej stanowi świetne rozwiązanie dla szkół oraz budynków użyteczności publicznej, których konstrukcja nie pozwala na montaż i zastosowanie kanałów wentylacyjnych. Przedstawiane urządzenie jest w stanie zapewnić komfortowe warunki do pracy np. w sali lekcyjnej. Kolejną znaczącą różnicą jest poziom trudności oraz czasochłonność montażu. W przypadku wentylacji decentralnej urządzenie może zostać zainstalowane samodzielnie bez pomocy profesjonalistów. Osoba je montująca musi zadbać o wykonanie odpowiedniej wielkości otworów oraz doprowadzenie zasilania.

Zdecentralizowane systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła - zalety

Rekuperacja w wersji mini to rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści. Najważniejszą z nich są niskie koszty instalacji oraz jej szybkość. Montaż wentylacji zdecentralizowanej nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu. Pozostałe istotne zalety opisywanego rozwiązania to między innymi:

  • oszczędność - wentylacja decentralna z odzyskiwaniem ciepła gwarantuje znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania wybranych pomieszczeń.
  • ekologiczność - omawiane urządzenie emituje znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń do atmosfery.
  • łatwość konserwacji - czyszczenie wentylacji zdecentralizowanej nie wymaga stosowania czasochłonnych zabiegów.
  • pozytywny wpływ na zdrowie - pozyskiwane w ten sposób powietrze jest wolne od szkodliwych alergenów.
  • cichość pracy - tego typu urządzenia nie emitują hałasu, nawet w czasie intensywnego wietrzenia.

Wentylacja decentralna to doskonała opcja dla osób nie posiadających funduszy na zakup pełnowymiarowej instalacji wentylacyjnej z rekuperacją. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest niezwykle skuteczna. Dzięki niej domownicy mogą oddychać zdrowym powietrzem i cieszyć się odpowiednim komfortem cieplnym.