Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie ogrodzenie sprawdzi się, gdy mieszkacie blisko drogi?

ogrodzenie metalowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wybór ogrodzenia nie jest łatwy. A wręcz przeciwnie może nastręczać wielu problemów tym bardziej, że trzeba kierować się jakością, a przecież także estetyka ma znacznie, nie wspominając już o funkcjonalności. Pojawi się też problem jeżeli choćby miesza się przy drodze. I właśnie dziś doradzimy Wam, co wybrać, by zwiększyć wygodę mieszkania.

Dobre ogrodzenie, czyli jakie?

Zacznijmy może od tego, czym powinno cechować się dobre ogrodzenie, bo nie jest wcale takie oczywiste. Naszym zdaniem musi być trwałe, odporne na uszkodzenia, ale też zmienne warunki atmosferyczne. W końcu deszcz czy śnieg nie może powodować, że będzie ono korodowało. Ale to nadal nie wszystko, bo mieszkając blisko drogi musicie liczyć się z hałasem. Dlatego też dobre ogrodzenie będzie niejako tworzyć barierę ochronną, która będzie tłumić hałas, a przy tym zapewni Wam prywatność. Nie można zapominać, że wizualnie ogrodzenie także powinno się nam podobać. W końcu powinno pasować do elewacji. Nie ma się co oszukiwać, często właśnie ogrodzenie robi przysłowiowe pierwsze wrażenie. Stąd dobrze jeżeli jest estetyczne. Jedno co jest pewne to fakt, że nie należy decydować się na tanie siatki grodzeniowe, które są naprawdę słabej jakości i bardzo szybko ulegają uszkodzeniu. Co zatem wybrać? A to zależy już od Waszych preferencji.

Ogrodzenie gabionowe – nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Na pewno mieszkając przy drodze, można zdecydować się na ogrodzenie gabionowe, które zachwyca dobrymi parametrami technicznymi. Przede wszystkim doskonale tłumi zewnętrzne hałasy, a przy tym jest stabilne. Można je do tego wybudować na nierównym terenie. Istotny jest także fakt, że dobrze tłumi drgania czy ruchy podłoża i rzecz jasna zapewnia prywatność. Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać, aby odpowiednio wypełnić gabiony, ale tutaj macie naprawdę duże pole do popisu. Pamiętajcie tylko, że materiał, którym wypełnicie gabiony nie może być zbyt mały, bo inaczej będzie wypadał. Co więc się sprawdzi? Możecie wypełnić je praktycznie każdym materiałem skalnym. Może być to choćby łamany piaskowiec, ale też kostka granitowa czy nawet otoczak. Dobrze sprawdzi skała wulkaniczna czy też cegła bądź kolorowy beton. Zatem takie ogrodzenie, jak widzicie, ma wiele zalet, a przy tym koszt inwestycji wcale nie jest wysoki. Świetnie się też prezentuje i sprawdzi się zarówno do grodzenia nowoczesnych, klasycznych jak i nieco starszych domów.

Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenie z betonu – jakość przez wielkie „S”

Bardzo dobrze sprawdzi się też ogrodzenie z betonu. A dokładnie z betonowych płyt. Zacznijmy może tym razem od walorów wizualnych takiego ogrodzenia, bo trzeba przyznać, że jest naprawdę nowoczesne i wpisuje się zarówno w industrialny, jak i loftowy styl. Dodatkowo też płyty betonowe mają wiele zalet, biorąc pod uwagę ich parametry techniczne. Są bardzo trwałe, odporne na ścieranie, ale też na uszkodzenia mechaniczne. Nie zmieniają swoich właściwości technicznych nawet pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Nie trzeba też ich impregnować, co jest dodatkową oszczędnością czasu. Dlaczego jeszcze są dobrym wyborem? Oczywiście musimy wspomnieć, że bez obróbki dobrze się prezentują, ale można je pomalować. Zapewniają maksymalną prywatność, ale też zwiększają bezpieczeństwo. Chronią także przez hałasem, a ich cena jest naprawdę niska. Wystarczy tylko znaleźć dobrego producenta płyt betonowych i już po krótkim czasie można cieszyć się trwałym i niezawodnym ogrodzeniem na lata.

A co z drewnem?

Ogrodzenie drewniane staje się coraz modniejsze. Ale niestety moda nie idzie tutaj z praktycznością, bo choć takie ogrodzenie dobrze się prezentuje, można wręcz powiedzieć, że bardzo dobrze, to niestety jest nietrwałe. Wymaga dodatkowo regularnej impregnacji, co zwiększa koszty użytkowania. Łatwo jest też je uszkodzić. W przypadku domu przy drodze absolutnie się nie sprawdzi. Trzeba szukać czegoś zdecydowanie mocniejszego i najlepszym wyborem będzie ogrodzenie z płyt betonowych bądź też gabionów. Tym bardziej, że ich cena wcale nie jest wysoka, a walory użytkowe i estetyka są wręcz świetne.