Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pancerz do rolety - element zapewniający maksimum bezpieczeństwa

Pancerz do rolety zewnętrznej
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Rolety zewnętrzne można spotkać w coraz większej ilości miejsc. Te nowoczesne osłony okienne stosuje się już nie tylko w prywatnych domach ale także w budynkach komercyjnych, itp. Ich zadaniem jest ograniczenie dostępu promieniowania słonecznego do zewnątrz - w szczególności jeżeli jest wyjątkowo ciepło, jak również zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jednym z elementów składowych tych osłon okiennych jest pancerz, który nazywany jest również płaszczem rolety.

  1. Gdzie można znaleźć pancerz?
  2. Funkcjonalność pancerza do rolet
  3. Budowa pancerza do rolety
  4. Uszkodzony pancerz do rolety
  5. Co należy robić aby nie uszkodzić płaszcza rolety zewnętrznej?

Gdzie można znaleźć pancerz?

Wiele osób nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez rolet zewnętrznych. Ich wygoda i funkcjonalność doceniana jest nawet w okresie zimowym. Warto skupić się na pancerzu, który jest elementem składowym całej konstrukcji.

Do wykonania pancerza służą wysokiej jakości profile aluminiowe. Są one wypełnione pianką poliuretanową. Im większa grubość profili, tym większe wypełnienie w środku. Niesie to ze sobą ogrom zalet ponieważ zapewnia to tym większą izolację akustyczną oraz cieplną.

Funkcjonalność pancerza do rolet

Opuszczony płaszcz rolety sprawia, że pomiędzy nim a oknem tworzy się swego rodzaju poduszka powietrzna. To właśnie to powietrze znajdujące się pomiędzy jednym a drugim elementem doskonale chroni przed utratą ciepła oraz nagrzaniem pomieszczenia. Całość pomaga zachować w pomieszczeniu bardzo przyjemny klimat. Szacuje się, że dzięki takim roletom zewnętrznym w sezonie grzewczym można ograniczyć koszta ogrzewania nawet do 30%. Z kolei latem pancerz do rolety i cała pozostała konstrukcja pomagają obniżyć temperaturę aż o 10!

Budowa pancerza do rolety

Z pianką poliuretanową ma się do czynienia w różnych miejscach. Również tutaj. To powszechnie użytkowany materiał, który pomaga stworzyć pewnego rodzaju ochronę - jak już było to wspomniane powyżej. Profile aluminiowe należą do kolejnego solidnego materiału, który na dodatek przez cały rok wystawiony jest na działanie czynników atmosferycznych. Łatwo więc sobie wyobrazić ich wzmocnienie. Tak aby każdy inwestor mógł być pewny tego, że wytrzymają one bez żadnego problemu przez długi czas.

Pancerz do rolety zewnętrznej wykonany jest z profili PA 39. Są one dostępne w wersji z perforacją lub też bez. Tą opcję można dopasować indywidualnie do swoich potrzeb. Warto jednak przemyśleć obecność perforacji. To właśnie dzięki niej przy zamkniętych roletach będzie mogła odbywać się swobodna wymiana powietrza. Jest to w szczególności ważne, jeżeli ma się do czynienia z wyjątkowo upalnymi porami roku. Perforacje chronią również przed opadami jak również nagłymi podmuchami wiatru.

Warto nadmienić, że współczesne pancerze do rolet nie zawierają kadmu. Nie zawierają także związków freonu, które szkodliwie wpływają na człowieka.

Rodzaje pancerzy do rolet zewnętrznych

W sklepach do wyboru jest przynajmniej kilka rodzajów pancerzy. Na tej liście można znaleźć:

  • pancerz wykonany z aluminium - wzmocniony materiał aluminiowy. Dzięki procesom odbywającym się w czasie produkcji cały pancerz staje się materiałem odpornym na wgniecenia i złamania. Pozwala to zapewnić nawet optymalne warunki do snu, ponieważ nic nie będzie zakłócało ciszy wewnątrz pomieszczenia.
  • pancerz do rolety wykonany z PCV - idealna propozycja do każdego okna, bez względu na to z jaką elewacją ma się do czynienia. Lekki płaszcz pozwala na indywidualne dopasowane do rozmiarów okna. Do ich wykonania służą specjalne listwy, które mają różne szerokości. Dostępne są one w różnorodnej kolorystyce (szeroka oferta palety RAL).

Wybór takich płaszczy roletowych uzależniony jest tak naprawdę od indywidualnych predyspozycji klienta.

Uszkodzony pancerz do rolety

Pomimo tego, że rolety zewnętrzne oraz ich całościowa konstrukcja są niezwykle solidne, niekiedy może dojść do uszkodzenia całej konstrukcji. Dlaczego? Powodem tego może być okres zimowy i przymarzające lamele. Wiele osób nieopatrznie stara się podnieść całą roletę nie zdając sobie sprawy z tego, że w ten sposób następuje właśnie rozerwanie lameli.

Jeżeli nastąpiło w tym momencie uszkodzenie pancerza trzeba zdać sobie sprawę z tego, że potrzebna będzie całościowa wymiana elementu. Na szczęście pancerz do rolety jest elementem, który można nabyć w specjalistycznych sklepach. Nie trzeba od razu wymieniać całej rolety - w szczególności, że z pozostałymi elementami nic się nie stało. Skrzynka jak również pasek działają w odpowiedni sposób, co pozwoli też na ograniczenie kosztów. Nie można jednak funkcjonować bez sprawnego pancerza. Należy więc go zakupić, jak również zlecić wymianę fachowcom, którzy będą doskonale zdawać sobie sprawę z tego jak należy każdy krok wykonać dokładnie i po kolei.

Co należy robić aby nie uszkodzić płaszcza rolety zewnętrznej?

Jeżeli ktoś czuje opór podczas otwierania się rolet zewnętrznych, w szczególności w okresie zimowym, nie powinien nic robić na siłę. Dzięki temu uda się ograniczyć ewentualne uszkodzenia. W pierwszej kolejności należy usunąć lód. Można go skruszyć czy też stopić. Jeżeli uda się pozbyć tej warstwy, dopiero potem będzie można pomyśleć o tym aby móc podnieść pancerz do góry.