Ściółkowanie oznacza okrywanie gleby dookoła roślin. Jest to zabieg pielęgnacyjny, który jesienią jest kluczowy dla wielu roślin, które czasami z trudem są w stanie przetrwać zimę.
Zalety jesiennego ściółkowania ziemi wokół roślin
Ściółkowanie jest korzystne nie tylko dla samej rośliny, lecz także dla gleby. Ściółka skutecznie przeciwdziała nagrzewaniu się gleby, co jest ważne zwłaszcza w okresie lata. Wówczas zmniejsza się parowanie wody oraz wysychanie gleby. Dodatkowo ściółka w przypadku zbyt obfitych opadów deszczu chroni ziemię przed wymywaniem oraz wypłukiwaniem. Może także ograniczyć kiełkowanie i wzrost chwastów. Wówczas mniej czasu poświęca się na zwalczanie chwastów jednorocznych, a także innych niepożądanych roślin. Istotną funkcją ściółki jest także wprowadzanie do gleby materii organicznej. Ściółka to niezwykle cenne źródło próchnicy. Jesienne ściółkowanie gleby pozwoli także zabezpieczyć korzenie roślin przed wymarzaniem w okresie zimy. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych roślin, które są szczególnie podatne na niskie temperatury. Mogą to być na przykład hortensje, róże, rododendrony, ale także wszystkie rośliny szczepione na pniu.
Czym ściółkować glebę jesienią?
Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać do jesiennego ściółkowania roślin. Doskonale sprawdza się słoma, drobne gałęzie, igliwie, trociny, obornik, skoszona trawa, kompost, kora sosnowa, torf, węgiel brunatny, drobne kamyczki. Należy pamiętać również, aby przed rozłożeniem jesienią ściółki odpowiednio przekopać glebę oraz rozbić wszystkie grudki. Ziemia, na której znajdzie się ściółka, powinna być wilgotna i pulchna. Należy również dokładnie usunąć z niej wszystkie chwasty. Ściółka może mieć także charakter dekoracyjny, na przykład w sytuacji, kiedy wykorzystamy szyszki. Jest to idealny sposób na to, aby ochronić rośliny przed zimnem, ale także zabezpieczyć glebę przed nadmiernym wysychaniem. Ściółka nie musi być droga, ważne jednak aby była naturalna i skuteczna. Należy również pamiętać, że ściółka ulega naturalnemu procesowi rozkładu. Oznacza to, że wymaga regularnego dokładania. Dotyczy to w szczególności kory, która stosunkowo szybko ulega rozkładowi.
Najlepsze sposoby na ściółkowanie roślin
Najbardziej popularnym sposobem na ściółkowanie gleby wokół roślin jest kora sosnowa. Stanowi ona doskonały materiał ściółkujący, jednak ze względu na kwaśny odczyn nie nadaje się do wszystkich roślin. Należy zatem wykorzystywać ją tylko do roślin kwaśnolubnych, czyli krzewów iglastych, a także roślin wrzosowatych, takich jak wrzosy, różaneczniki czy azalie. Korę można jednak wykorzystać również w przypadku róż, hortensji, a także drzewek owocowych. Kora idealnie sprawdza się jako ściółka, a jednocześnie jest bardzo estetyczna. Dlatego może stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu oraz rabat. Jednak aby szybko nie ulegała rozkładowi można rozłożyć pod nią ciemną agrowłókninę. Dzięki czemu kora będzie odizolowana od gleby. Ponadto należy pamiętać o tym, że kora przeznaczona do ściółkowania musi być wcześniej kompostowana i to co najmniej kilka miesięcy. Wynika to z faktu, że świeża kora zawiera liczne substancje oraz związki fenolowe, flawonoidy oraz garbniki, które po przeniknięciu do podłoża mogłyby bardzo niekorzystnie wpłynąć na rozwój i wzrost roślin. Jednocześnie świeża kora, podobnie jak świeże trociny, może pobierać z gleby azot. Jesienne ściółkowanie można przeprowadzić również z wykorzystaniem opadłych liści. Jest to doskonały materiał biologiczny, który ulega szybkiemu rozkładowi. Tym samym zanim nadejdzie wiosna liście ulegną naturalnej biodegradacji, użyźniając glebę oraz korzystnie wpływając na jej strukturę.
Autor Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym www.ogarnijogrod.pl. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce. |