Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest farma fotowoltaiczna?

farma fotowoltaiczna
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Farmy fotowoltaiczne to wielkoskalowe instalacje słoneczne, w których do pozyskiwania energii słonecznej wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, zwane panelami słonecznymi jednak różnią się one od dachowych systemów słonecznych instalowanych w domach czy firmach- na czym polega ta różnica?

Farma fotowoltaiczna

Farma słoneczna to ekologiczny sposób wytwarzania energii, który ze względu na przyjazność dla środowiska i swoją opłacalność dla inwestorów staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Farma słoneczna to najprościej rzecz ujmując duża kolekcja paneli słonecznych, pochłaniających energię słoneczną i przekształcających ją w elektryczną, którą wysyłają do sieci energetycznej w celu dystrybucji i zużycia przez klientów takich jak my. Farmy słoneczne – nazywane czasem elektrowniami fotowoltaicznymi – są zwykle montowane na znacznych obszarach ziemi. Najkrócej mówiąc, farmy fotowoltaiczne zawierają połączone ze sobą dziesiątki, a nawet czasami tysiące paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych razem, aby jednocześnie pozyskiwać duże ilości energii słonecznej. Są one przeznaczone do wytwarzania na dużą skalę energii słonecznej zasilanej bezpośrednio do sieci.

Panele fotowoltaiczne a farmy słoneczne

W przeciwieństwie do systemów mieszkalnych i komercyjnych wykorzystujących na swoich dachach panele fotowoltaiczne farmy słoneczne są zdecentralizowane i zwykle składają się z naziemnych paneli słonecznych zainstalowanych na dużych obszarach terenu. Nazywane są również ekologicznymi elektrowniami, ponieważ w większości przypadków, zamiast dostarczać energię do lokalnego użytkownika końcowego, takiego jak właściciel domu lub firma, farmy fotowoltaiczne dostarczają energię do sieci elektrycznej i stanowią część miksu energetycznego danego zakładu wykorzystywaną w większości miast Polski takich jak Wrocław, Kielce czy Częstochowa. Istnieją różne rodzaje dużych projektów fotowoltaicznych. Niektóre farmy fotowoltaiczne, takie jak te zbudowane w celu zasilania centrów danych lub innych dużych użytkowników energii słonecznej, mają panele fotowoltaiczne wyłącznie do ich użytku – czasami na miejscu, czasami poza nim.

Przyszłość odnawialnych źródeł energii

Pojawienie się energii odnawialnej takiej jak fotowoltaika zrewolucjonizowało rynki światowe a zmiany w Polsce napędzane przez odnawialne źródła energii postępują z niespotykaną dotąd szybkością. Jeszcze kilka lat temu niewielu z nas zdawało sobie sprawę z tego, jaki jest zakres nowych technologii, które zostały opracowane, aby pomóc krajom rozpocząć proces dekarbonizacji ich gospodarek, lub nie przewidywaliśmy, że wpływowe firmy będą inwestować duże sumy w projekty związane z energią słoneczną i fotowoltaiką takie jak farmy fotowoltaiczne.

Pewne jest jednak to, że zarówno fotowoltaika, jak i pozostałe rozwiązania pozwalające nam wykorzystywać naturalne źródła energii będą miały znaczny wpływ zarówno na ochronę środowiska, jak i poprawę warunków, w jakich żyjemy i co raz więcej firm takich jak fotowoltaika częstochowa Passive Instal zdaje sobie z tego sprawę. Instalacja paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, przez obniżenie kosztów energii elektrycznej praktycznie do zera, jest inwestycją, która przy stale rosnących cenach energii stosunkowo szybko się zwraca.