Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Opadająca plisa - co z tym zrobić?

plisa okienna
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Opadające plisy okienne to często występujący problem, który tylko z pozoru wydaje się być trudny do rozwiązania. Opadające lub luźne plisy wyglądają nieestetycznie i przede wszystkim nie spełniają swoich funkcji. Właśnie z tych powodów warto samodzielnie pokusić się o naprawę. W większości przypadków cały proces nie powinien nam zająć więcej niż kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Zakres prac naprawczych jest uzależniony od rodzaju uszkodzeń.

Krok pierwszy - znajdź przyczynę problemu

Jeżeli za nieprawidłowe działanie plisy odpowiada uszkodzony sznurek, naprawa jest prosta i nieskomplikowana. Obejmuje m.in. demontaż rolety i wymianę linki na nową, nieuszkodzoną. Kolejną przyczyną może być zbyt mocno rozprostowany materiał. W tej sytuacji również nie obędzie się bez demontażu.

Kolejnym krokiem jest ręczne poprawienie wszystkich zgięć. Ten etap jest stosunkowo prosty do wykonania, jednak wymaga precyzyjnego działania. Wszystkie poprawione zagięcia muszą idealnie zgadzać się z fabrycznymi. Całkowicie złożona plisa musi zostać pozostawiona przez kilka godzin (a najlepiej przez całą noc). W niektórych przypadkach może pomóc skrócenie sznurka. Warto jednak pamiętać, że skracając sznurek z prawej strony należy też skrócić go z lewej strony.

Co jeszcze warto wiedzieć o opadających plisach?

W przypadku skracania sznurków nie powinno zmieniać się ich długości zarówno z prawej strony (w tak zwanym górnym uchwycie), jak i lewej (w dolnym uchwycie). Jeżeli sznurek jest nawet lekko przetarty należy wymienić go na nowy. W trakcie naprężenia prędzej czy później z pewnością się urwie.

Niekiedy przyczyną opadających plis może być nieprawidłowy montaż. Złe ustawienie lub krzywa instalacja należą do jednych z najczęściej spotykanych problemów. W takich przypadkach trzeba zdemontować i ponownie (prosto) zamontować całą konstrukcję. Jeżeli plisy nadal opadają, kolejnym krokiem jest sprawdzenie linki i materiału.

Dowiedz się więcej: plisy Łódź