Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kruszywa ogrodowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

kamienie ozdobne do ogrodu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kruszywa ogrodowe to naturalne, trwałe materiały, mające różnorodne zastosowanie w ogrodach i aranżacjach tarasowych. Do najpopularniejszego kruszywa należy żwir, ale równie często spotykane są granit, marmur czy otoczaki. Co warto wiedzieć o kruszywach ogrodowych?

Kruszywa ogrodowe – zalety

Główną zaletą, która sprawia, że tak wiele osób decyduje się na kamienie ozdobne do ogrodu, jest ich trwałość. Kamienie ogrodowe nie kruszą się, dzięki czemu nie trzeba uzupełniać kruszywa, tak jak ma to miejsce w przypadku lżejszej kory. Kolejną zaletą jest przepuszczalność – woda nie stoi i nie powoduje gnicia korzeni roślin. Z łatwością przedostaje się przez kruszywo i wnika w glebę, zapewniając odpowiednie warunki roślinom. Kształt kruszywa sprawia, że łatwo się je przesuwa, dlatego nie sprawia problemów przy zmianie aranżacji lub dosadzaniu nowych roślin.

Jedyną trudnością przy aranżowaniu ogrodu z wykorzystaniem kamieni ozdobnych do ogrodu jest ilość potrzebnego kruszywa. W przypadku wytyczania ścieżek i rabat kwiatowych warto przemyśleć wynajem koparki, która wyrówna teren i przyspieszy prace ogrodowe.

Kamienie ogrodowe – do jakiego ogrodu pasują?

Różnorodność kamieni dostępnych na rynku sprawia, że znajdzie się dla nich miejsce zarówno w tradycyjnym ogrodzie, jak i nowoczesnym, np. japońskim. Większe kruszywa mogą służyć za tło dla elementów architektury, a mniejsze sprawdzą się w roli podłoża lub wypełniaczy, a także przy oddzielaniu kompozycji roślinnych od reszty ogrodu.

Duże otoczaki mogą wyglądać bardzo efektownie, jeśli posiadamy duży ogród. W przeciwnym razie przytłoczą nasadzenia i staną się „centrum” ogrodu. Rozmieszczenie i rolę kruszyw ogrodowych warto przemyśleć wcześniej, również pod kątem planowanej roślinności. Niektóre rośliny, np. iglaki, wolą, gdy podłoże jest stale wilgotne, dlatego w miejscu, gdzie się znajdują, lepiej położyć korę.

Jak dbać o kamienie ozdobne do ogrodu?

Choć o kruszywa ogrodowe nie trzeba specjalnie dbać (dlatego są tak popularne) co jakiś czas niezbędne może okazać się odchwaszczanie. Można w tym celu użyć specjalnych, ekologicznych preparatów lub po prostu ręcznie pozbyć się chwastów. Większości zanieczyszczeń z kamieni pozbędziemy się, polewając je wodą pod ciśnieniem. Jedynie białe kruszywa ogrodowe (dolomitowe) zalecamy zaimpregnować, żeby uchronić je przed żółknięciem. Najczęściej białe kamienie stosuje się w ogrodach o klimacie śródziemnomorskim, ale żeby uzyskać taki efekt, konieczne jest utrzymanie kamieni w czystości. Jeśli nie obmyje ich deszcz, od czasu do czasu zalecamy obfite polanie ich wodą, żeby usunąć osad zmieniający kolor.

Kruszywa ogrodowe najczęściej są stosowane jako sposób na oddzielenie konkretnej przestrzeni, ale zastosowanie kamieni ozdobnych jest w zasadzie nieograniczone. Nawet jeśli posiadasz mały ogród, warto pomyśleć nad aranżacjami z wykorzystaniem kamieni, ponieważ tworzą one naturalny klimat, w którym łatwo się zrelaksować.

Sprawdź także: https://digilife.pl/jak-ulozyc-kamienie-ozdobne-w-ogrodzie/