Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Okna drewniane czy plastikowe - jakie wybrać?

Okna drewniane
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wybór okien to decyzja nawet na kilkadziesiąt lat. Wysokiej jakości stolarka okienna cechuje się średnią żywotnością około 30 lat, dlatego powinniśmy dobrze poznać wszystkie z dostępnych rozwiązań, aby nie popełnić kosztownych błędów. Najczęściej wybierane przez inwestorów są okna drewniane i okna z PCV. Dowiedz się, czym różnią się te rodzaje okien.

Okna plastikowe czy drewniane - ważne różnice

Większość dostępnych obecnie na rynku okien cechuje się porównywalnymi parametrami, taką samą liczbą szyb oraz możliwością personalizacji np. pod względem kolorystyki, rozmiaru i kształtu. Nie kupimy obecnie okien, które nie spełniają obowiązujących norm w zakresie termoizolacji oraz izolacji akustycznej. Jedną z ważnych różnic pomiędzy oknami drewnianymi i plastikowymi jest rodzaj materiału, z którego została wykonana rama okienna. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto wcześniej poznać.

Dobre okna to inwestycja, która procentuje niższymi rachunkami za ogrzewanie, bo redukujemy dzięki nim straty energii elektrycznej, dlatego powinniśmy dobrze przygotować się do ich zakupu. Warto sprawdzić ofertę okien firmy Maxhandel, która zajmuje się nie tylko ich sprzedażą, ale także profesjonalnym montażem. Współpraca z profesjonalistami w branży, którzy nie tylko doradzą nam wybór optymalnie dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb rozwiązania, ale także dokonają montażu stolarki okiennej, to gwarancja długiego i bezproblemowego korzystania z okien.

Wady i zalety okien drewnianych

Drewno to naturalny materiał, który w specyficzny sposób reguluje mikroklimat w pomieszczeniach. Okna drewniane charakteryzują się pięknym wyglądem oraz pozwalają nadać wnętrzom wyjątkowy charakter. Jedynie nieznacznie przewyższają okna plastikowe pod względem izolacji akustycznej. Ze względu na zastosowanie naturalnego materiału do produkcji okien drewnianych, zyskujemy przyjazny zdrowiu i środowisku naturalnemu element wyposażenia wnętrz, a także możemy uniknąć ryzyka związanego z pojawianiem się odkształceń ramy pod wpływem wahań temperatury. Warto wiedzieć, że okna drewniane są mniej odporne na działanie wilgoci, dlatego wymagają zastosowania specjalnej impregnacji oraz systematycznego przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych. Okna drewniane lepiej sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń niż okna plastikowe.

Wady i zalety okien z PCV

Nowoczesne okna plastikowe również charakteryzują się odpowiednimi parametrami, dzięki którym możemy przez wiele lat uniknąć m.in. strat energii cieplnej. Są odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV i uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe w czyszczeniu i nie wymagają konserwacji. Niestety, mogą ulegać odkształceniom pod wpływem wysokiej temperatury, jednak w tym przypadku decydującym czynnikiem jest ich fachowy montaż. Co więcej, okna plastikowe niezbyt dobrze sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń. Warto wiedzieć, że okna z PCV są dużo tańszym rozwiązaniem. Jeżeli zależy nam na estetyce, to możemy zdecydować się na wybór okien plastikowych np. w okleinie imitującej drewno, bo są one dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

Podsumowanie

Znaczącą różnicą w przypadku okien drewnianych i okien z PCV jest ich cena oraz możliwość zastosowania w przypadku dużych przeszkleń. Okna plastikowe nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji; okna drewniane musimy co kilka lat odnawiać, aby na długo zachowały swój atrakcyjny wygląd. Jakie okna wybrać? To zależy przede wszystkim od naszego budżetu oraz indywidualnych potrzeb, bo okna drewniane i plastikowe pod względem kluczowych parametrów niewiele się różnią.