Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zagruntować ściany przed malowaniem? Praktyczne porady

grunt do ściany
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wybór odpowiedniego gruntu pod farby to zadanie, które może zaważyć na skuteczności malowania. Choć samo gruntowanie jest proste, przed jego wykonaniem należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jak zagruntować ściany przed malowaniem? Praktyczne porady z naszego artykułu mogą wam w tym pomóc!

Grunt – czym jest?

Preparaty gruntujące stosowane są w celu przygotowania podłoża do kolejnych prac takich jak tynkowanie, układanie płytek czy malowanie. Szczególnie w ostatnim wypadku istotne jest zastosowanie gruntu, gdyż wpływa on na późniejsze zachowanie warstw farby na ścianie. Środki gruntujące powstają poprzez wymieszanie w odpowiednich proporcjach rozpuszczalników i środków pomocniczych. Po nałożeniu na ścianę wyrównują one jej właściwości.

Jak sprawdzić, czy ściana potrzebuje gruntowania?

Przed przystąpieniem do gruntowania warto sprawdzić, czy ściana rzeczywiście go wymaga. W tym celu warto wykonać kilka prostych testów. Jeśli mamy do czynienia ze świeżo wybudowaną ścianą, wystarczy potrzeć po jej powierzchni suchą dłonią. Jeśli zostanie na niej biały osad, oznacza to, że powierzchnia nie jest wystarczająco związana i gruntowanie będzie konieczne.

Sprawdźmy też chłonność powierzchni, nanosząc na nią odrobinę wody za pomocą pędzla lub gąbki. Jeśli mokra plama szybko się wchłonie, jest to dla nas czytelny sygnał, że musimy zagruntować ścianę. Z kolei w wypadku już pomalowanych ścian, dobrze jest sprawdzić ich przyczepność. Naklejamy w kilku miejscach taśmę malarską, po czym szybkim i zdecydowanym ruchem odrywamy. Jeśli zostaną na niej ślady farby, musimy przygotować się do gruntowania.

Dlaczego gruntujemy ściany?

Gruntowanie ścian jest czynnością, której nie należy bagatelizować, a jej pominięcie może prowadzić nawet do zniszczenia powierzchni. Grunty stosujemy, żeby wzmocnić podłoże i wyrównać jego właściwości. Po wyschnięciu grunt pod farby tworzy twardą, odporną na czynniki zewnętrzne warstwę, która zapewnia ścianie wieloletnią trwałość.

Kolejnym powodem stosowania środków gruntujących jest wyrównanie chłonności na całej powierzchni. Dzięki temu farba dobrze przylega do ścian i nie odpada po wyschnięciu, a także zachowuje swoją strukturę i kolor. Grunty stosowane są także, żeby ograniczyć porowatość powierzchni. Ich użycie eliminuje także pylenie – solidna warstwa gruntu pod farby wiąże wszystkie pyły.

grunt primer contact

Grunt pod farby – jaki wybrać

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów gruntów. Niektóre należy stosować tylko przy konkretnych podłożach lub do szczególnych produktów np. farb akrylowych, ale w domowych warunkach w zupełności wystarczy grunt uniwersalny. Aby przyspieszyć prace budowlane, dobrze jest zastosować szybkoschnący preparat gruntujący taki jak PRIMER PLUS firmy Jurga. Nadaje się on do stosowania na wielu podłożach (np. na betonach, tynkach cementowych czy płytach gipsowych) i charakteryzuje się szybkim, bo wynoszącym około dwóch godzin, czasem schnięcia jednej warstwy.

Jak zagruntować ściany?

Gruntowanie ścian jest zabiegiem nie wymagającym specjalnego przygotowania, ale w jego trakcie należy zachować staranność. Podłoże musi być suche i czyste, a temperatura pomieszczenia powinna wynosić między 5 a 25°C. Szczegóły użycia preparatu gruntującego znaleźć można w instrukcji obsługi, np. grunt PRIMER PLUS można wymieszać z wodą w proporcjach 1:1. Ilość warstw zależy od chłonności podłoża, w wypadku powierzchni silnie chłonnych konieczne może być naniesienie dwóch. Grunt pod farby nanosimy za pomocą wałka, pędzla lub natrysku.

https://jurga.com.pl/