Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego teraz warto postawić na panele fotowoltaiczne?

panele fotowoltaiczne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Warto dowiedzieć się, jak działa instalacja fotowoltaiczna i jaką drogę muszą pokonać promienie słoneczne, żeby można było korzystać z czystej energii w domu. W Polsce istnieje wiele firm, które zakładają panele fotowoltaiczne w domu. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo na wydatkach związanych z kupnem prądu. Oprócz tego fotowoltaika jest niesamowicie przyjazna dla środowiska naturalnego. Z tego powodu coraz więcej osób stawia na takiego rozwiązanie do swojego domu.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem produkcji energii elektrycznej z darmowego oraz niewyczerpalnego źródła energii. Mowa tutaj o promieniowaniu słonecznym. Warto zaznaczyć, że w obecnych czasach rozwój fotowoltaiki następuje niesamowicie dynamicznie. Co ciekawe, słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na naszym globie. Zobacz więcej na ten temat: http://dogged.pl/fotowoltaika. Okazuje się, że energia słoneczna może być stosowana w celu zasilania małych urządzeń przenośnych. Trzeba tutaj wymienić na zegarki, lampy, a także sygnalizację drogową. Dodatkowo promieniowanie słoneczne może zasilać parkometry, a ponadto ogrzewać pomieszczenia. Nierzadko promienie słoneczne przyczyniają się do podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Wszyscy ludzie mogą czerpać korzyści z tego w pełni naturalnego źródła energii. Obecnie bardzo popularne jest korzystanie z energii słonecznej w celu zasilenia swych urządzeń domowych. Celem jest też wychodzenie naprzeciw postępującej degradacji środowiska naturalnego, a ponadto stale rosnącym cenom prądu, co jest bardzo uciążliwe dla ludzi. Ekologia i dbanie o środowisko jest niesamowicie istotne, dlatego coraz więcej ludzi stawia na panele fotowoltaiczne.

W jaki sposób działa fotowoltaika?

Wiele osób zastanawia się, gdzie powstaje energia w instalacji fotowoltaicznej. Okazuje się, że pozyskanie energii elektrycznej ze słońca to proces, który odbywa się etapami. Jeśli mowa o działaniu fotowoltaiki, podstawowym elementem instalacji jest ogniwo fotowoltaiczne. Żeby mogło wytwarzać znaczną ilość energii elektrycznej, łączy się w moduły fotowoltaiczne. Warto zaznaczyć, że w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które sprawia, iż energia z promieni słonecznych zostaje zmieniona w prąd stały. Co ciekawe, ogniwa są układami zbudowanymi z materiału półprzewodnikowego, który przewodzi ładunek elektryczny z powodu działania czynników zewnętrznych, na przykład w postaci temperatury bądź promieniowania słonecznego. Podczas produkcji ogniw fotowoltaicznych przeważnie stosowanym półprzewodnikiem jest krzem, który jest niesamowicie skuteczny. Natomiast grupa modułów zasila jeden falownik, przez to tworzy panel fotowoltaiczny. Warto też powiedzieć o elemencie, który pozwala zamontować panel na gruncie bądź budynku. Mowa tutaj oczywiście o konstrukcji wsporczej, która jednocześnie ma na celu zapewniać stabilność całego układu fotowoltaicznego. Trzeba też wiedzieć o tym, że prąd, który powstał w modułach fotowoltaicznych zostaje skierowany do specjalnego falownika. Jego celem jest przekształcenie go na prąd zmienny, który wyróżnia się parametrami zgodnymi z tymi, jakie posiadają nasze domowe gniazdka.

Panele fotowoltaiczne

Wiele osób zastanawia się, jakie panele wybrać do swej instalacji fotowoltaicznej. Należy wiedzieć, że przez wysoką sprawność, panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne śmiało mogą być używane w instalacjach budowanych na dachach domów. Oprócz tego stosowane są też w ogródkach. Warto nadmienić, że ogniwa monokrystaliczne są o wiele trudniejsze, a przez to także droższe w produkcji, niż na przykład ogniwa zbudowane z polikryształów. Dlatego te drugie są o wiele częściej stosowane w naszych domach. W przypadku, kiedy zależy nam przede wszystkim na uzyskaniu jak największej ilości energii jednocześnie przy zachowaniu jak największej wolnej powierzchni, wtedy warto postawić na panele monokrystaliczne. Powinny być o wiele lepszym rozwiązaniem. Tego typu panele dostępne są w bardzo przystępnych cenach, co jest bardzo cenione przez ludzi na całym świecie.