Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Projektowanie pokoju dla chłopca

pokój dla chłopca
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pokój dziecka jest dla niego jak własne prywatne królestwo; to tam odpoczywa, uczy się, często spotyka z kolegami, i tam robi największy bałagan. Ważne jest więc, by odpowiednio zaaranżować swojemu dziecku jego własne wnętrze; ale jak się za to zabrać? Chcesz urządzić pokój dla chłopca? Co w aranżacji pokoju chłopięcego jest najważniejsze? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Projektowanie pokoju dla chłopca. Przemyślana aranżacja wnętrz

Podczas projektowania  pokoju dla chłopca trzeba pamiętać o paru istotnych zasadach, dzięki którym łatwiej nam będzie zaaranżować ładny i funkcjonalny pokój dla naszego dziecka. Pokój powinien być przede wszystkim uniwersalny, najlepiej żeby meble i dodatki były minimalistyczne, by można je było w późniejszych latach wymienić. To się tyczy głównie biurka i łóżka ale są modele tych mebli, które pasują i do pokoju młodzieżowego i dziecięcego. Oprócz nich zwykle łatwo jest kupić regały czy szafki, które zostaną z chłopcem na dłużej.

Podstawy aranżacji pokoju dla chłopca

Projektowanie pokoju chłopca bez względu na to czy projektujemy pokój dziecięcy czy młodzieżowy zawsze musi opierać się na zaplanowanym i przemyślanym planie działania. Każdy projekt pokoju dla chłopca zaczynamy od przemyślenia i sprecyzowania potrzeb i oczekiwań i na ich podstawie określamy najlepszy układ funkcjonalny czyli najprościej mówiąc co i gdzie będzie się znajdowało. Dopiero wtedy możemy przejść do aranżacji pokoju chłopięcego czyli wyboru kolorów, mebli, dodatków i dekoracji jak i oświetlenia.

Podział na strefy w pokoju chłopięcym – dlaczego jest istotny?

W przypadku pokoju dziecka warto podzielić pomieszczenie na trzy główne strefy – nauki, zabawy i odpoczynku (tyczy się to zwłaszcza pokoju dziecięcego; raczej w pokoju młodzieżowym dzieci już nie bawią się klockami czy samochodzikami, prawda?). Taki podział zmniejszy uczucie chaosu i wprowadzi ład. Te strefy można łatwo podzielić np. dywanem czy szafkami. W strefie nauki musi znaleźć się biurko, lampka i najlepiej regał to ustawiania książek. W strefie zabawy powinien znaleźć się dywan na którym dziecko może się bawić i regał na zabawki. Natomiast w strefie odpoczynku musi znaleźć się łóżko, ewentualnie dodatkowo fotel czy pufy.

Pokój dla chłopca. Podstawy aranżacji pokoju chłopięcego

  • jasne kolory; jasne barwy, np. biel, beż i jasne odcienie innych barw będą idealne w pokoju dziecka, który najlepiej żeby był tak przestronny jak to możliwe. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, co jest w tym przypadku istotne. W przypadku pokoju chłopca często widać dominujący w nich błękit, ale jeżeli Twoje dziecko nie przepada za tym kolorem, można bez problemu wybrać spośród wielu innych, np. czerwień i zieleń;
  • dobre oświetlenie; oświetlenie to kolejny czynnik wpływający na przestronność; światło odbija się od jasnych kolorów więc jasne barwy i dobre oświetlenie to dwa idealne czynniki na zwiększenie przestronności pokoju;
  • minimalistyczne dodatki; w każdym pokoju chłopca, zwłaszcza dziecięcym, ważne są minimalistyczne, proste dodatki, np. proste poduszki, narzuty, koce, plakaty itp.

Elementy wyposażenia pokoju chłopca

W każdym pokoju chłopca powinny się znaleźć pewne kluczowe elementy wyposażenia i meble, bez których pokój się po prostu nie uda. Zacznijmy od najważniejszego, czyli łóżka. Łóżko, jako element strefy odpoczynku, musi być komfortowe i przytulne. Dla młodszych dzieci można nawet wybrać łóżeczka w kształcie samochodu, statku pirackiego itp. Łóżka można też udekorować poduszkami i narzutami/kocami. Biurko, element strefy nauki, to kolejny ważny element. Przy nim dziecko będzie się uczyło na sprawdziany w szkołach i odrabiało prace domowe. W sprzedaży są biurka z regulacją wysokości, które mogą dalej służyć dziecku nawet po latach. Biurko powinno mieć też do tego lampkę biurkową, by dziecko mogło odrabiać lekcje też wieczorem, i szafkę; do tego najlepiej nada się biurko z nadstawką. Regały w strefie zabawy powinny zawierać pudełka na zabawki, dzięki którym łatwiej będzie mogło zorganizować swoje zabawki.

Oświetlenie w pokoju chłopca

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza. Samo światło może całkowicie zmienić całe pomieszczenie i jego klimat; więc odpowiednio zastosowane może odmienić także pokój chłopca. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Oprócz głównej lampy sufitowej przyda się lampka na biurko, najlepiej w postaci kinkietu. Oprócz tego warto zastanowić się nad paskami LED, które oprócz funkcjonalności mają też w sobie swój urok i są ładną dekoracją pomieszczenia. Dla młodszych dzieci warto w pokoju umieścić lampkę nocną. Oprócz sztucznego światła trzeba pamiętać o świetle naturalnym; duże okna wpuszczą do środka wiele promieni słońca.

Dodatki w pokoju chłopca

Dekoracje i dodatki w pokoju chłopięcym są jak wisienka na torcie. W przypadku dekorowania trzeba pamiętać o umiarze. Minimalizm i prostota to główne zasady, którymi trzeba się przy dekorowaniu takiego pokoju kierować, zwłaszcza w pokoju młodszych dzieci. Wystarczą proste dekoracje by dobrze udekorować wnętrze. Przykładami są np. dekoracyjne poduszki, narzuty i koce, plakaty, dywan itp.

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopca

Pokój młodzieżowy dla chłopca kieruje się podobnymi zasadami, ale niektóre rzeczy są, rzecz jasna, nieco inne. Młodzież ma już określone zainteresowania i gust, więc niezbędna będzie konsultacja z nastolatkiem przy aranżacji. Przy urządzaniu takiego wnętrza warto zwrócić uwagę także na aktualne trendy, za którymi podążają nastolatki. W pokoju młodzieżowym można też już pokusić się o nieco więcej odważnych dodatków w formie dekoracji ścian jak cegła, beton, lamele.

Aranżacja pokoju dla chłopca bywa problematyczna, zwłaszcza że w większości elementów trzeba kierować się gustem dziecka, ale gdy zna się zasady aranżacji takiego wnętrza urządzenie go wydaje się o wiele prostsze. Jeśli nie masz pomysłu, jak zaaranżować pokój chłopca, obejrzyj mnóstwo inspiracji i pomysłów na urządzenie pokoju chłopięcego na stronie Fabryka Projektów. To biuro projektowe, które od lat zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektanci mają doświadczenie i wiedzę dzięki której wykonają też dla Ciebie zindywidualizowany projekt pokoju dla chłopca pod oczekiwania i potrzeby Twojego dziecka oraz możliwości finansowe.

Więcej na: https://e-wystroj-wnetrz.pl/projektowanie-wnetrza/projekt-pokoju-dzieciecego