Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak często należy cyklinować podłogi drewniane?

cyklinowanie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Cyklinowanie to jedna z zalecanych metod renowacji parkietu. Odbywa się przy użyciu specjalnej maszyny, nazywanej cykliniarką i ma na celu zdarcie wierzchniej warstwy drewna. Stanowi przygotowanie do pokrycia podłogi nowymi preparatami ochronnymi. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja drewnianej podłogi pozwala cieszyć się jej estetycznym wyglądem przez wiele lat. Jak często należy cyklinować parkiet, aby jak najdłużej pozostał w dobrym stanie?

O czym pamiętać przed cyklinowaniem?

Cyklinowanie podłogi z desek ma wiele zalet, jednak przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że klepki są wystarczająco grube. Cały proces zmniejsza deseczki o ok. 1-2 mm, więc jeśli ich początkowa grubość jest mniejsza niż 0,7 cm, warto poważnie zastanowić się nad zasadnością przeprowadzania cyklinowania. W przypadku nowego parkietu, poszczególne elementy mają ok. 2 cm grubości,  więc zabieg można zastosować nawet kilka razy.

W przypadku cyklinowania podłogi drewnianej klejonej możliwe jest zastosowanie wszystkich urządzeń, również tych o dużej wadze. Podłoga pływająca wymusza na osobach realizujących zlecenie użycie mniejszych, ręcznych cykliniarek. Pracę należy zacząć od grubego papieru ściernego, a następnie zakładać coraz mniejsze gramatury.

Zalecana częstotliwość cyklinowania

Cyklinowanie mało zniszczonych podłóg polega na zeszlifowaniu wierzchniej powłoki z lakieru i bardzo cienkiej warstwy drewna z użyciem papieru o małej gradacji. Zbyt częste przeprowadzanie tego rodzaju zabiegu może prowadzić do szybkiego starcia użytkowej części parkietu i tym samym — do znacznego skrócenia jego żywotności.

Podłogi należy ponownie cyklinować i lakierować w sytuacji, gdy:

  • widoczne są zdarcia lakieru w kilku miejscach podłogi,
  • występuje ściemnienie lub zabrudzenie niezabezpieczonej lakierem powierzchni,
  • na powierzchni da się zauważyć wiele rys i głębszych zadrapań lakieru,
  • ogólny wygląd parkietu jest niezadowalający.

Decyzję o odświeżeniu podłogi można skonsultować ze specjalistami, np. z firmy SAS BUDOptymalnie zaleca się wykonywanie cyklinowania co 7-10 lat. Należy pamiętać, że pozostawienie bez pielęgnacji i długie użytkowanie zniszczonej podłogi, prowadzi do znacznego zniszczenia powłoki lakieru. Takie postępowanie skutkuje najczęściej szybszym reagowaniem drewna na zmiany wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. W razie rozlania płynu na niezabezpieczoną podłogę, osuszenie może okazać się trudne i długotrwałe. Jednocześnie duża wilgotność staje się przyczyną powstawania odkształceń i wyginania się elementów podłogi.