Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła?

Jakie są dofinansowania do pompy ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Z pewnością zdarzyło Ci się już nie raz usłyszeć o tym, że ktoś ogrzewa swój budynek za pomocą pompy ciepła. Na czym polega ten mechanizm i dlaczego z dnia na dzień jego popularność rośnie? Czy ta nowoczesna i ekologiczna instalacja jest dużo droższa od tradycyjnych metod ogrzewania i czy istnieją jakieś sposoby na to, żeby nieco zmniejszyć poniesione koszty? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące instalacji pompy ciepła poznasz czytając poniższy artykuł.

Czym jest i jak działa pompa ciepła? 

Zacznijmy od podstaw i wyjaśnijmy sobie najpierw pokrótce, na czym tak właściwie polega działanie tego sprzętu. Pompa ciepła jest urządzeniem stanowiącym źródło energii odnawialnej, które wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, wodzie czy nawet w gruncie. Dzięki temu stanowi świetną alternatywę dla znanych nam od lat metod, takich jak ogrzewanie gazowe, elektryczne czy też olejowe. Energia, którą pobiera pompa ciepła jest wykorzystywana do wytwarzania tzw. ciepła użytkowego, czyli takiego dzięki, któremu możemy ogrzać budynek, mieszkanie i przygotować ciepłą wodę użytkową. 

Sposób, w który funkcjonują te maszyny polega na wymuszonej zmianie kierunku przepływu ciepła. Zgodnie z zasadami fizyki przepływa ono z obszarów cieplejszych do chłodniejszych. W przypadku pompy ciepła proces ten zostaje odwrócony. Maszyna dzięki energii pozyskanej z zewnątrz pobiera ciepło z wymienionych wcześniej źródeł odnawialnych, a następnie przekazuje je do instalacji ogrzewając tzw. czynnik roboczy. Impuls doprowadza go do parowania i w ten sposób powstaje cykliczny, niekończący się proces, który przebiega w zamkniętym obiegu. Brzmi to jak coś skomplikowanego i niezwykle drogiego, jednak czemu w takim razie coraz więcej ludzi decyduje się na takie rozwiązanie? Kiedy już zdecydujesz, że potrzebna ci pompa ciepła, dofinansowanie to temat który powinien cię zainteresować następnie.

Jaki program dofinansowania? 

Pamiętajmy, że w wielu przypadkach inwestycji, które działają dla dobra naszej planety istnieją programy, które mają zachęcać społeczeństwo do podejmowania takich decyzji. Warto zatem poświęcić trochę czasu i poszukać programów, które ułatwią nam pozyskanie środków na ten cel. Jednym z nich jest ,,Moje Ciepło’’ czyli dotacja uruchomiona na przełomie I i II kwartału 2022 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dofinansowanie to pozwala na pozyskanie od 7 do nawet 21 tys. zł, które przeznaczone będą na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Jednak, co niezwykle istotne program bierze pod uwagę tylko właścicieli nowych budynków mieszkalnych, posiadających tzw. podwyższony standard energetyczny. Dotacja obejmuje każdy rodzaj pomp ciepła od powietrznych, poprzez przez wodne aż po gruntowe. Naszej uwadze nie może również umknąć to, że dotacja funkcjonuje na zasadzie “najpierw inwestycja, potem wypłata”. Oznacza to zatem, że najpierw to my sami będziemy zmuszeni pozyskać i pokryć koszty zainstalowania całego mechanizmu. Więcej szczegółów dotyczących tego tematu poznasz zaglądając na https://heatergo.pl/

Kto może skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła?

W jaki sposób zgłosić się do programu? 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że NFOŚiGW nie przyjmuje wniosków w tradycyjnej, papierowej formie. Aplikacje można złożyć tylko przez Internet lub za pośrednictwem pośrednika. Samodzielnie zgłosimy się jedynie wtedy, gdy posiadamy Profil Zaufany, który został potwierdzony przez uprawnioną instytucję. Warto wiedzieć o tym, że nasz reprezentant również będzie musiał złożyć wniosek poprzez platformę www. Dotacja będzie pokrywać od 30 do maksymalnie 45% wszystkich kosztów. Kwota, jaką uzyskamy zależy od rodzaju ogrzewania, jaki wybierzemy oraz od tego, czy posiadamy kartę dużej rodziny. Jak widać procedura składania wniosków nie jest skomplikowana, dotacja wynosi całkiem sporo, a pompa ciepła pozwala chronić środowisko, a z czasem również zaoszczędzić na rachunkach. Jest to naszym zdaniem jedna z lepszych metod ogrzewania i warto się nad nią poważnie zastanowić.