Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Każdy z nas korzysta z gniazdek elektrycznych, jednak nie zawsze wiemy, jakie są ich rodzaje. Wiedza ta ma kluczowe znaczenie, gdy decydujemy się na wymianę uszkodzonych gniazdek elektrycznych oraz stajemy przed trudnym wyzwaniem, jakim jest ich zakup na etapie prowadzenia prac wykończeniowych i remontowych. Jakie wyróżniamy rodzaje gniazdek elektrycznych? Wyjaśniamy.

Gniazdko elektryczne - co warto o nim wiedzieć?

Gniazdko elektryczne jest jednym z ważnych elementów instalacji elektrycznej. Dzięki niemu możemy korzystać z energii elektrycznej w celu zasilania nią różnego rodzaju urządzeń na prąd. Jest ono częścią łącznika wtykowego jednofazowego, który służy do podłączenia do prądu większości urządzeń i sprzętów lub gniazdka siłowego, które nie są stosowane w domach i mieszkaniach, bo służą w celu podłączenia specjalistycznych urządzeń trójfazowych np. spawarki. Gniazdka elektryczne mogą charakteryzować się różnym wyglądem, sposobem montażu, a także specjalnymi zabezpieczeniami. Nie są montowane jedynie na ścianach, ale także m.in. w blatach kuchennych i podłogach. Szukając różnego rodzaju gniazdek elektrycznych, warto sprawdzić ofertę sklepu Lampy i gniazdka, który pozwala dokonać kompleksowych zakupów w atrakcyjnych cenach.

Podział gniazdek elektrycznych

Najprostszy podział gniazdek elektrycznych uwzględnia gniazdka jednofazowe i gniazdka siłowe (trójfazowe). Wśród gniazdek jednofazowych wyróżniamy gniazdka pojedyncze i podwójne bez uziemienia i gniazdka pojedyncze i podwójne z uziemieniem. Po czym można poznać te rodzaje gniazdek elektrycznych? Różnicą pomiędzy gniazdkami z uziemieniem i bez uziemienia jest wystający, metalowy bolec - to on odpowiada za uziemienie. Gniazdka bez uziemienia są obecnie spotykane jedynie w starszych budynkach. Ze względu na zagrożenia związane z przepięciem, lepiej korzystać z gniazdek z uziemieniem, do których bezpiecznie możemy podłączyć urządzenia wyposażone w odpowiednio wyprofilowaną wtyczkę - posiada ona wycięcie na bolec.

Gniazdka elektryczne możemy również podzielić pod względem sposobu montażu na gniazdka podtynkowe i gniazdka natynkowe oraz gniazdka z zaciskami śrubowymi i zaciskami sprężynowymi. Mogą się one różnić także dodatkowymi funkcjami i zastosowanymi zabezpieczeniami. W tej grupie wyróżniamy np. gniazdka elektryczne do montażu w blatach i podłogach, gniazdka elektryczne, które zostały zabezpieczone przed działaniem wilgoci i są przeznaczone do montażu w kuchni oraz łazience w bezpośredniej bliskości źródeł wilgoci, a także gniazdka z zabezpieczeniami, które chronią małe dzieci przed porażeniem prądem.

Co więcej, na rynku dostępne są także gniazdka elektryczne o specjalnym przeznaczeniu np. gniazdka multimedialne, telewizyjne, gniazdka z portami USB, które służą do ładowania akumulatorów różnych urządzeń i gniazdka światłowodowe.