© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje pomp ciepła - jaką pompę ciepła wybrać?

pompa ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Urządzenia grzewcze, czerpiące energię ze źródeł odnawialnych, są odpowiedzią na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Rosnąca popularność ekologicznych systemów grzewczych to wynik nie tylko panującej obecnie mody, ale również coraz większej świadomości Polaków na temat troski o środowisko naturalne oraz dramatycznie wzrastających cen takich paliw jak: olej opałowy, węgiel i gaz. Pompy ciepła należą do grupy najefektywniejszych i zarazem proekologicznych źródeł ciepła, przeznaczonych do działania w domowej instalacji grzewczej.

Rodzaje pomp ciepła 

W zależności od tego, jakie jest źródło, z którego dana pompa odbiera ciepło, urządzenia te dzielimy następująco: 

  • pompy ciepła gruntowe - wykorzystują geotermalną energię skumulowaną w gruncie. Pompa ciepła gruntowa może dostarczać ciepło zarówno do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Jej zalety to wysoka efektywność działania, stąd pompa może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości. Gruntowe pompy ciepła pobierają odnawialną energię cieplną z gruntu. Instalacja wymaga pewnego obszaru terenu, lecz znacznie redukuje emisję gazów cieplarnianych (ślad węglowy) i pomaga uzyskać oszczędność na kosztach energii w długiej perspektywie czasowej.
  • pompy ciepła powietrze/woda -  wykorzystują ciepło powietrza zewnętrznego, które trafia za pośrednictwem cieczy do instalacji grzewczej. Są bardzo popularne ze względu na niższe koszty inwestycji i możliwość wykorzystania w każdych warunkach. Pompy ciepła powietrze-woda ogrzewają dom, wykorzystując energię pobieraną z powietrza i tylko 20% energii elektrycznej - dlatego też to wyjątkowo energooszczędny sposób na utrzymywanie idealnej temperatury przez cały rok. Tego typu pompy ciepła charakteryzują się łatwością instalacji, co powoduje, że nadają się idealnie do zastępowania starych układów opartych o paliwa stałe. Ponadto, ich wysoka klasa efektywności energetycznej oraz nikłe oddziaływanie na środowisko odpowiadają wszystkim wymaganiom dla budynków ekologicznych.

Jak działa pompa ciepła? 

Niezależnie od systemu pracy mechanizm działania wszystkich pomp ciepła jest bardzo podobny. Urządzenia te wykorzystują podstawowe zjawiska fizyczne związane z gazami, które stanowią ich czynniki robocze. Gdy dochodzi do sprężenia gazu, jego temperatura proporcjonalnie wzrasta. W momencie rozprężania gazu dochodzi do pochłonięcia z otoczenia sporej ilości ciepła. Sprężarka jest zatem kluczowym elementem każdej pompy ciepła. To właśnie dzięki niej czynnik grzewczy krąży wewnątrz pompy ciepła. Gdy gaz paruje - odbiera ciepło z otoczenia i skraplając się przekazuje je do instalacji grzewczej. 

Czym jest SPLIT i MONOBLOCK? 

SPLIT i MONOBLOCK to nic innego jak rodzaje pomp ciepła. Różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją. Pompa typu SPLIT posiada dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną. Montuje się je na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Czynnik chłodniczy, który odpowiada za przekazanie ciepła do wewnątrz budynku, przepływa między obiema jednostkami. Wariant MONOBLOK posiada jednolitą konstrukcję bez podziału na jednostki. Tego typu pompę umieszcza się na zewnątrz budynku, skąd przeprowadzana jest woda do wnętrza danego obiektu. Oba wymienione tutaj warianty mają swoich zwolenników i trudno jednoznacznie ocenić, który z nich jest korzystniejszy, z pewnością montaż pompy ciepła monoblock jest prostszy i taka inwestycja szybciej się zwróci.

Parametry pomp ciepła, czyli co oznacza COP i SCOP

Współczynnik wydajności COP ( z ang. coefficient of performance) jest podstawowym parametrem pracy pompy ciepła. Określa stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej w trakcie danego punktu pracy. Im wyższy jest ten współczynnik, tym pompa jest tańsza w eksploatacji. Drugim ważnym wskaźnikiem jest sezonowy współczynnik wydajności SCOP (z ang. seasonal coefficient of performance), który odnosi się do całego sezonu grzewczego. Jest to stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie sezonu do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tym samym sezonie. Wyższa wartość tego parametru, tym większa jest oszczędność energii. 

Czy opłaca się instalować pompę ciepła?

To pytanie bardzo często nasuwa się po przeliczeniu kosztów inwestycji. Wymiana istniejącego systemu grzewczego na pompę ciepła zachodzi zwykle podczas remontu kotłowni czy gruntownej termomodernizacji. Pompy powietrze-woda nie wymagają prac zmiennych związanym z wykonaniem dolnego źródła, a także są w stanie odbierać ciepło z powietrza, nawet gdy temperatura wskazuje wartości ujemne. Jednak aby pompa ciepła mogła przynieść spodziewane rezultaty, musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki budynku zwłaszcza jego powierzchni użytkowej i technologii wykonania.

Pompy ciepła – ekologiczne i oszczędne rozwiązanie na miarę XXI wieku

Duże możliwości pomp ciepła oraz niższe ceny powodują, że coraz więcej osób życzliwym okiem spogląda na ten rodzaj instalacji. Pompy ciepła mają bowiem wiele zalet. Pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania, a energia pochodząca do ich zasilania pochodzi zazwyczaj ze źródeł odnawialnych. Obecne czynniki chłodzące znajdujące się w wymiennikach również można zaliczyć do ekologicznych. Odpowiedni dobór pompy oraz wykonanie instalacji przez profesjonalistę zapewnia wymierne korzyści dla domu i budżetu gospodarzy. 

W przygotowaniu artykułu pomógł Piotr Łukasik - ekspert w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Więcej informacji można przeczytać na stronie https://syntezaoze.pl/pompy-ciepla/.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry