Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Od wiosny 2022 wzrośnie opłacalność pomp ciepła. Dlaczego?

Pompa ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Można je wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub nawet do ogrzewania domu, ale ich instalacja cały czas pozostaje sporą inwestycją. W kwietniu 2022 jednak zwiększyła się opłacalność pomp ciepła i wcale nie chodzi i żadną przełomową technologię.

Będzie dofinansowanie pomp ciepła

Chciałoby się powiedzieć: nareszcie! Do tej pory rząd dofinansowywał głównie fotowoltaikę, a pompy ciepła niejako "przy okazji". Zresztą i teraz program "Moje Ciepło" rusza z opóźnieniem, bo bieżąca data rozpoczęcia to końcówka mają, choć wcześniej zapowiadano nawet terminy marcowe. A czym – w skrócie – będzie ta dotacja? Będzie to dodatkowa kwota sięgająca nawet 21 tysięcy złotych dla inwestorów, którzy zdecydują się na ogrzewanie pompą ciepła, przy czym należy się spodziewać, że na przykład powietrzne pompy ciepła i gruntowe pompy ciepła będą dofinansowane w różnym stopniu ze względu na koszty. Według źródeł rządowych gruntowa lub powietrzna pompa ciepła będzie mogła zostać dofinansowana w kwocie 30-45% kosztów kwalifikowanych, przy czym na razie wciąż brakuje listy tych ostatnich. Tak czy owak, inwestorzy, którzy zamierzają skorzystać z pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub do ogrzewania budynków, będą mieli teraz większe pole manewru.

Czym jest pompa ciepła? Jak działa?

Mówiąc w wielkim skrócie – pompa ciepła to… większa wersja agregatu znanego z lodówki. Zasada działania pompy ciepła jest taka sama: odbiera energię cieplną z dolnego źródła ciepła (w przypadku lodówki byłoby to powietrze w jej wnętrzu) i przez specjalny układ wyprowadza je na do górnego źródła (dlatego radiator lodówki jest ciepły).

Są różne rodzaje pomp ciepła: pompy ciepła powietrze-woda odbierają ciepło z powietrza w otoczeniu i ogrzewają wodę, która magazynuje ciepło i przekazuje je dalej, gruntowe pobierają ciepło z gruntu, pompa ciepła powietrze-powietrze bezpośrednio ogrzewa wnętrze domu. Żeby móc wykonać taką pracę, sprężarka pompy pobiera energię elektryczną, ale ponieważ ilość wytworzonej energii jest większa od ilości energii pobranej, to pompę ciepła można wykorzystać nawet do skutecznego podgrzewania wody basenowej w dużych ilościach.

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje relatywnie niewielką ilość energii, więc jest ekologicznym rozwiązaniem, a można ją również sparować z fotowoltaiką i uczynić ją wtedy jeszcze zieleńszą. Efektywność pompy ciepła jest wprawdzie zależna od warunków zewnętrznych, ale nowoczesne modele świetnie sobie radzą w zdecydowanej większości przypadków, zapewniając wysoką elastyczność i kulturę pracy. Nawet stosunkowo tania pompa ciepła powietrzna jest urządzeniem bezawaryjnym, niewymagającym kosztownych prac konserwacyjnych. Montaż pompy ciepła jest możliwy często także w starych budynkach i nie wymaga szerokiego zakresu prac przygotowawczych.

Ile można zyskać? Jaka jest opłacalność?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo opłacalność zależy od warunków, w jakich działają pompy ciepła. Najmniej korzystny wariant to ten, w którym pompy montuje się jako drugie źródło ciepła instalacji, w której obecny jest też na przykład kocioł gazowy. W takim scenariuszu można obniżyć koszty ogrzewania o około 60%. Biorąc pod uwagę to, ile kosztuje pompa ciepła wysokiej klasy, należy podkreślić, że nie jest to inwestycja, która zwróci się po roku czy dwóch, choć z drugiej strony – zważywszy na rosnące koszty paliw – całkiem możliwe, że okres amortyzacji będzie niewiele dłuższy, szczególnie jeśli skorzysta się z programów dofinansowania na pompy ciepła.

Prawie każdy może zyskać na pompie ciepła – Ty też!

Kluczem do opłacalności inwestycji jest prawidłowy dobór pompy ciepła do konkretnego budynku. Skontaktuj się z ekspertami z firmy SATRONIK, którzy pomogą odszukać typ i model o odpowiednich parametrach w dobrej cenie i o właściwej wydajności. To spore wyzwanie, ale korzystając z katalogu pomp od najlepszych producentów, można dobrać urządzenia do budynków o różnej charakterystyce i odmiennym zapotrzebowaniu na energię – również do Twojego domu!