Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Parkiety czy panele Co wybrać?

parkiet
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Moda na podłogi drewniane chyba nigdy nie przeminie - po prostu na przestrzeni dziejów ludziom wciąż podobają się ciepłe, klasyczne wykończenia, dzięki którym w domu można poczuć się naprawdę przytulnie i komfortowo. Sięgając po ten materiał, wcale nie koniecznie trzeba decydować się na drogą deskę litą czy warstwową, ale można wybrać również pomiędzy tańszymi, choć niekoniecznie gorszymi formami - jak parkiet czy panele. Jakie zalety ma każde z rozwiązań? Na które z nic warto postawić?

Parkiet czy panele - podstawowe różnice

Surowcem wykorzystywanym do produkcji zarówno parkietu, jak i paneli, jest drewno. Jednak jest ono zupełnie inaczej wykorzystane - parkiet to po prostu niewielkie fragmenty drewna (litego lub ułożonego warstwowo) ułożone według określonego wzoru, podczas gdy panele produkowane są z płyty wiórowej, MDF lub HDF i pokryte laminowanym papierem imitującym strukturę drewna. Jeden i drugi pomysł na podłogę drewnianą, odpowiednio ułożony, może zapewnić długie lata bezproblemowej eksploatacji, choć oczywiście parkiet (a zwłaszcza lity) to rozwiązanie na dekady, pozwalający się w dodatku wielokrotnie odnawiać. Oba rozwiązania mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy ogrzewaniu podłogowym (chociaż nie wszystkie rodzaje parkietu i paneli są z nim zgodne, należy upewnić się przed zakupem) i oba zamienią Twój dom w przytulne miejsce, gdzie z zadowoleniem będziesz chodzić boso po podłodze.

panele podłogowe

Parkiet - zalety i wady prawdziwego drewna

Największą wadą parkietu, o której trzeba już na samym początku wspomnieć, jest bez wątpienia cena. Chociaż najczęściej okazuje się on zauważalnie tańszy od deski litej, to zarówno ułożenie, jak i zakup okaże się zdecydowanie większym wydatkiem niż panele laminowane. Jednak z pewnością parkiet rekompensuje to uzyskiwanym efektem - prawdziwe drewno na podłodze zawsze prezentuje się nieskazitelnie, nadaje wnętrzu wyjątkowego stylu i jest rozwiązaniem na dekady. W przypadku parkietu z litego drewna (a więc najdroższego spośród dostępnych na rynku) cyklinowanie, lakierowanie i odnawianie można wykonywać wielokrotnie, natomiast jeśli wybierzesz parkiet warstwowy, to warto zwrócić uwagę na grubość górnej warstwy, bo to właśnie od niej będzie zależało, ile razy można będzie odnowić parkiet i jak wiele on zniesie.

Układanie parkietu należy zlecić doświadczonemu fachowcowi, m.in. z uwagi na zmiany zachodzące w drewnianych klepkach na skutek zmieniającej się wilgotności czy zastosowania ogrzewania podłogowego. Już na etapie jego układania należy wziąć pod uwagę potencjalne zmiany szerokości poszczególnych elementów i wykonać odpowiednie szczeliny dylatacyjne - na tyle duże, aby parkiet nie popękał, ale na tyle małe, aby nie był on zbyt luźny i "pływający". Zdecydowanie jednak to zadanie dla doświadczonego parkieciarza i samodzielne ułożenie parkietu może być bardzo trudne. Jeśli rozszerzanie i zwężanie się parkietu jest dla Ciebie nieakceptowalne, to możesz wybrać bardzo gęste gatunki drewna egzotycznego, ale będzie to kosztowało wyraźnie więcej.

Podłoga jesion thermo standard

Panele - popularne, choć nie bez wad

Panele laminowane są tanie, łatwe w ułożeniu i sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Występują w najróżniejszych wzorach i wersjach kolorystycznych - imitując nie tylko egzotyczne czy rodzime gatunki drewna, ale również inne wykończenia podłóg, nawet niezbyt kojarzące się z drewnem. Modele z wyższej półki mają nawet wyczuwalne słoje, dzięki czemu mogą odwzorowywać prawdziwe drewno. Są poza tym dobrym izolatorem cieplnym oraz akustycznym - szczególnie, jeśli połączysz je ze specjalnymi matami podłogowymi. Również samodzielne ułożenie paneli podłogowych nie powinno być większym problemem - nawet dla osób bez doświadczenia.

Bez wątpienia sporą wadą paneli laminowanych jest ich niższa wytrzymałość - zarówno ścieranie, jak i wilgoć to wróg, który może błyskawicznie zniszczyć Twoją podłogę. Pomimo pewnych ulepszeń wciąż im daleko do trwałości litego czy choćby warstwowego drewna. Nie za dobrze sprawdzą się więc w kuchni czy w miejscach o dużym natężeniu ruchu - jak przedpokój, hall czy salon. Raz zniszczony panel podłogowy nadaje się tylko do wymiany, jego odnowienie jest niemożliwe.

Parkiety dla Ciebie - tu znajdziesz to, czego szukasz

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić deskę, panele czy parkiet, w sklepie Parkiety dla Ciebie znajdziesz szeroki wybór różnych modeli i wzorów - nie tylko z rodzimych, ale również z egzotycznych drzew. Poza tym możesz liczyć na fachową pomoc przy obliczeniu ilości potrzebnej deski na podłogę, dobraniu najlepszego rozwiązania do Twojego domu czy na fachowy montaż na miejscu. Zainteresowany/a? Salon firmowy znajdziesz na warszawskim Ursynowie pod adresem ul. Obrzeżna 1, 02-691 Warszawa, a z pełną ofertą zapoznasz się również przez internet, na stronie http://parkietydlaciebie.pl/Parkiety dla Ciebie to kompleksowa pomoc przy Twojej podłodze!