Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szerokie zastosowanie skrzypu polnego w ogrodnictwie

skrzyp polny
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Skrzyp polny często postrzegany jest jako trudny do usunięcia chwast wieloletni. Jednakże w rzeczywistości jest to bardzo cenny surowiec zielarski, który ma szerokie zastosowanie także w ogrodnictwie ekologicznym. Na jego bazie można przygotować skuteczne preparaty do zwalczania chorób oraz szkodników roślin, a także cenne nawozy naturalne. W tym celu wykorzystywane są pędy płonne skrzypu polnego.

Właściwości skrzypu polnego

Charakteryzują się intensywną zieloną barwą oraz okółkowym rozgałęzieniem. Delikatne liście są równo rozmieszczone na szorstkiej oraz żeberkowanej łodydze. Swoim kształtem mogą przypominać choinki. Najcenniejsze pędy płonne skrzypu polnego występują w maju oraz czerwcu. Jednak zaleca się ich zbieranie aż do końca sierpnia. W tym czasie wyróżniają się najwyższym stężeniem kwasu krzemowego. Ponadto skrzyp polny jest bardzo bogaty w sole mineralne, krzemionkę, flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny, karotenoidy, witaminy B oraz fitosterole. Tym samym skrzyp polny może być bardzo cennym składnikiem naturalnych preparatów wykorzystywanych w ogrodnictwie.

Gnojówka ze skrzypu polnego

Najczęściej skrzyp polny wykorzystuje się w ogrodnictwie do przygotowania fermentującej gnojówki. W tym celu należy zebrać 1 kg świeżego ziela, następnie wymieszać z 10 litrami wody. Całość należy pozostawić na co najmniej kilka dni do fermentacji, nie zapominając o codziennym mieszaniu, w celu dostarczenia tlenu. Fermentacja kończy się, kiedy na powierzchni gnojówki nie pojawia się już piana. Przed zastosowaniem nawozu na liście roślin należy rozcieńczyć go z wodą w stosunku nawet 1-50. Tego typu preparat można stosować do opryskiwania roślin w pogodne dni. Dzięki czemu skutecznie zwalcza się szkodniki takie jak mszyce, tarczniki, przędziorki oraz miseczniki. Jednakże gnojówka ze skrzypu polnego to także idealny środek do podlewania roślin takich jak pomidory, róże, truskawki, hortensje, a także rośliny balkonowe i warzywa. Należy jednak stosować ją w rozcieńczeniu co najmniej jeden do dziesięciu. W ten sposób nie tylko wzmacnia się rośliny, poprawia ich kondycję, lecz również korzystnie wpływa na strukturę gleby.

Wywar ze skrzypu

Kiedy dojdzie do inwazji mszyc, przędziorków czy też innych insektów doskonale sprawdza się nierozcieńczony wyciąg ze skrzypu. Do jego przygotowania potrzebny jest 1 kg ziela skrzypu oraz 10 l wody. Następnie zalane ziele należy odstawić na 12 godzin. Przygotowana ciecz nadaje się do opryskiwania roślin zaatakowanych przez mszyce. Zatem zarówno gnojówka fermentujące jak również bogaty w składniki wyciąg ze skrzypu mogą być skutecznymi domowymi sposobami na mszyce oraz pozostałe szkodniki roślin. Co więcej preparaty te mogą pomagać także w zwalczaniu chorób grzybowych roślin. W tym celu należy nie tylko pryskać rośliny, lecz również podlewać glebę dookoła nich. Zwiększa to skuteczność oprysku, który należy powtarzać przez 3 tygodnie w odstępie około 3 dni.

Wywar ze skrzypu polnego pozwala zapobiegać oraz zwalczać choroby takie jak szara pleśń, mączniak rzekomy i prawdziwy, rdza, kędzierzawość liści brzoskwini, parch jabłoni. Tym samym preparaty ze skrzypu polnego mogą skutecznie zastępować fungicydy oraz nawozy mineralne. Przygotowując gnojówkę ze skrzypu czy też wywar można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz także poprawić kondycję swoich roślin oraz gleby. Regularne podlewanie roślin wyciągiem lub gnojówką ze skrzypu wzmacnia także ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dotyczy to w szczególności suszy, która występuje coraz częściej ze względu na zmiany klimatyczne.

  Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.