Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak działają centralne odkurzacze?

odkurzacz centralny
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Utrzymanie porządku w domach oraz budynkach firmowych lub usługowych bywa wyzwaniem. Można jednak ułatwić sobie sprzątanie poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii. Jednym z takich rozwiązań są centralne odkurzacze, które szczególnie sprawdzają się w dużych budynkach. Przy ich wykorzystaniu utrzymanie porządku jest mniej wymagające. Czym są i jak działają centralne odkurzacze?

Centralny odkurzacz – co to takiego?

Zasada działania centralnego odkurzacza jest podobna do zwykłego domowego odkurzacza. Różnica jednak tkwi w tym, że centralne odkurzacze posiadają instalację rozprowadzoną po budynku, przy użyciu, której usuwane zostają zanieczyszczenia, kurz oraz drobne śmieci gromadzące się na powierzchni podłóg. Co istotne, wciągnięte przez centralny odkurzacz zanieczyszczenia są gromadzone w zbiorczym pojemniku, zlokalizowanym w danym pomieszczeniu. Warto rozważyć montaż tego rozwiązania zarówno w domach, firmach, hotelach, jak i lokalach usługowych.

Jak zbudowany jest odkurzacz centralny?

Aby instalacja odkurzaczy centralnych spełniała swoje zadanie, musi składać się z kilku elementów. Jest to przede wszystkim jednostka centralna, która jest sercem urządzenia. Wytwarza podciśnienie i gromadzi zasysane zanieczyszczenia. Kolejny element to gniazda montowane w ścianach lub podłogach, do których prowadzą przyłącza węży ssących oraz cała instalacja odprowadzająca kurz do jednostki centralnej. W większości przypadków jednostka centralna odkurzacza umieszczana jest w garażach, piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych. Bogatą ofertę odkurzaczy centralnych oferuje między innymi firma montująca systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne JLM z Rzeszowa. Ponadto do usług należy też serwisowanie odkurzaczy centralnych oraz klimatyzacji, wentylacji i pomp ciepła.

Zalety odkurzaczy centralnych

Dzięki przemyślanej instalacji unikamy konieczności dźwigania ciężkiego odkurzacza tradycyjnego między poszczególnymi pomieszczeniami. Dodatkowo decydując się na odkurzacz centralny zyskujemy pewność, że zasysane z kurzem powietrze nie trafi do naszych wnętrz - jak to bywa w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Efektywność i szybsze sprzątanie to również kluczowe zalety odkurzaczy centralnych. Jeśli decydujemy się na tego typu rozwiązanie, warto instalację zaplanować już na etapie projektu domu. Podobnie należy postąpić, gdy w budynku jest montowana rekuperacja. Pozwoli to na praktyczne rozmieszczenie gniazd oraz jednostki centralnej.