Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rolety zewnętrzne – jakie muszą być, żeby zapewnić bezpieczeństwo?

jadalnia z drzwiami tarasowymi
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Dom kojarzy nam się z miłością, ciepłem i bezpieczeństwem. Dlatego naturalne jest, że podczas jego budowy lub remontu chcemy zadbać nie tylko o estetykę czy funkcjonalność, ale również o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Dlatego tak ważne jest, aby już na wczesnym etapie planowania budowy lub remontu zdecydować o środkach zabezpieczających, takich jak drzwi, okna czy alarm antywłamaniowy.

Jednak to nie jedyne środki, zabezpieczające nasze wnętrze przed nieproszonymi gośćmi i kradzieżą. Innym funkcjonalnym elementem, stanowiącym także ochronę przed warunkami atmosferycznym, są rolety zewnętrzne. Jakie muszą być rolety, aby chronić dom nie tylko przed światłem i temperaturą? Czy rzeczywiście mogą być skuteczną ochroną przed włamaniem? Sprawdź, jakie rodzaje rolet zapewnią najwyższy komfort i bezpieczeństwo w Twoim domu.

Rolety antywłamaniowe – komfort i bezpieczeństwo w Twoim domu

W oknach i drzwiach balkonowych domów i mieszkań coraz częściej zauważyć można rolety zewnętrzne. Tego typu rolety zyskały na popularności dzięki swojej wysokiej estetyce, dobrej izolacji termicznej oraz funkcjonalności, chroniącej przed włamaniem. Jednak nie każdy model posiada wspomniane funkcje ochronne. W tym celu najlepsze będą rolety antywłamaniowe, tworzone z mocniejszych, wyższej jakości materiałów – znacznie trwalszych, niż te, z których powstają zwykłe rolety zewnętrzne. Dotyczy to również standardu pancerza i prowadnic. Jakość wykonania sprawia jednak, że rolety antywłamaniowe są nieco droższe.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są rolety montowane w świetle okna, co stanowi najwyższą formę zabezpieczenia. Opcjonalnie rolety połączyć można ze sterowaniem przewodowym i bezprzewodowym. Dla osób, które dbają o środowisko, istnieje możliwość sterowania zasilanego energią elektryczną. Tego rodzaju ofertę znajdziesz w firmie Oknoplast. Do sterowania przewodowego używany jest przełącznik klawiszowy oraz urządzenia automatyki centralnej i czasowej. Opcje tę można rozbudować o sterowanie bezprzewodowe, gdzie poprzez sterowanie radiowe obsługa rolet odbywa się za pomocą pilota. Ten system również można rozszerzyć. Wiąże się to z dodatkową funkcją ochrony – automatycznym opuszczaniem i podnoszeniem rolet, podczas naszej nieobecności w domu. Ta funkcjonalność sprawia, że dom nie wydaje się opustoszały, co może odstraszyć intruzów.

Rolety – rodzaje i poziom skuteczności przed włamaniem

Istotne jest, aby mieć świadomość, że żaden rodzaj zabezpieczeń nie daje stuprocentowej gwarancji przed włamaniem. Każdy rodzaj ochrony można sforsować w zależności od używanego przez sprzętu. Jednak już sam widok zamontowanych rolet antywłamaniowych może skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza. Rolety antywłamaniowe posiadają kategorie oznaczane symbolem RC, stanowiące o sile zabezpieczenia. Im wyższa klasa RC, tym wykorzystane materiały są mocniejsze, a ochrona przed włamaniem lepsza. Skala jest sześciostopniowa. RC1 oraz RC2 są w stanie zaalarmować mieszkańców o próbie dostania się do wnętrza poprzez wytworzony hałas. Natomiast klasy od RC3 do RC6 stanowią ochronę przed narzędziami używanymi do włamania. Warto na etapie planowania budowy lub remontu zorientować się, jaki rodzaj zabezpieczeń najlepiej sprawdzi się w naszym wypadku.