Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co zwrócić uwagę wybierając siedziska do łaźni

siedzisko w łaźni
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Korzystanie z łaźni staje się coraz bardziej popularne, ze względu na związane z tym efekty prozdrowotne, możliwość pełnego relaksu i pozbycia się napięcia mięśni. Łaźnie parowe powstają w hotelach i pensjonatach, na basenach i w dużych aquaparkach, a coraz częściej również w domach jednorodzinnych. Wśród elementów wyposażenia niezbędnego do urządzenia komfortowej łaźni istotne okazują się odpowiednie siedziska.

Na jakie warunki musi być odporne siedzisko przeznaczone do łaźni?

Łaźnie parowe to pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność oraz dość duża temperatura wynosząca zwykle około 50°C lub nieco więcej. Wszystkie elementy wyposażenia muszą więc być w pełni odporne na ciepło – nie powinny się nadmiernie nagrzewać, ponieważ zwiększałoby to niepotrzebnie ilość energii niezbędną do utrzymania optymalnych warunków wewnątrz pomieszczenia. Równie istotna jest wysoka wytrzymałość na działanie skraplającej się wody oraz pary wodnej – oznacza ona niską nasiąkliwość oraz brak podatności na rozwój grzybów i pleśni. W przypadku siedzisk do łaźni ważna okaże się też odporność na obciążenia mechaniczne, przede wszystkim duży nacisk, jak też spora sztywność zapobiegająca odkształceniom. Nie można zapominać o tym, że siedziska muszą być odpowiednio wyprofilowane, ponieważ podczas kąpieli w saunie liczy się wygodna pozycja.

Z czego wykonuje się siedziska do łaźni parowych?

Materiałem, z jakiego wykonuje się siedziska do łaźni parowych, jest styropian EPS. Charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością na obciążenie mechaniczne, jest ponadto sztywny i odznacza się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi. Cechuje go również znikoma paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie ma ryzyka, że para wodna będzie wnikać w głąb materiału. Co istotne, styropian EPS świetnie sprawdza się jako podłoże do układania mozaik, będących tradycyjnym pokryciem siedzisk w saunach parowych. Plusem jest swoboda kształtowania geometrii siedziska, zarówno jeżeli chodzi o jego wysokość i głębokość, jak i rodzaj oparcia. Dostępne są zarówno moduły z oparciem pod kątem zbliżonym do prostego, jak i takie, gdzie jest ono bardziej pochylone. Wytwarza się też siedziska z oparciami, które pozwalają na zajęcie pozycji półleżącej.

Duży wybór siedzisk do sauny parowej można znaleźć wśród propozycji firmy COVI. Dostarcza ona siedziska o różnych profilach oraz narożniki, które umożliwiają tworzenie wygodnych i atrakcyjnych zestawów. W ofercie są także m.in. leżanki do saun i stref relaksu oraz elementy dekoracyjne, a ponadto kabiny prysznicowe i wanny z hydromasażem.