Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest perlit i do czego się go używa?

perlit ogrodniczy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W przypadku uprawy roślin jedną z najważniejszych spraw jest dobór gleby czy też podłoża. Właściwe podłoże sprawi, że rośliny będą miały sprzyjające warunki do wegetacji, a niewłaściwe może zrujnować nam całą uprawę. W wielu sytuacjach niezbędne lub zalecane jest wykorzystanie specyficznego rodzaju podłoża, jak np. perlitu. Aby dowiedzieć się czym jest perlit i kiedy się go stosuje, zapraszamy do lektury.

Perlit - charakterystyka i właściwości

Perlit to minerał kwarcowy pozyskiwany ze skał wulkanicznych, a następnie mielony i spiekany w bardzo wysokiej temperaturze. Pozwala to na odparowanie wody oraz uzyskanie wysokiego poziomu sterylności, jak również porowatej struktury. Z racji tej struktury jest on w stanie magazynować i oddawać wodę, dzięki czemu podłoże, do którego go dodamy, nie ulegnie tak łatwo wysuszeniu. Jego kolejną zaletą jest to, że spulchnia i napowietrza podłoże, zapewniając odpowiednią ilość powietrza w strefie korzeniowej rośliny. To wszystko sprawia, że na podłożu, do którego dodamy perlit, rośliny będą lepiej rosły. Aby uzyskać te korzyści, należy wymieszać perlit ogrodniczy z ziemią lub innym materiałem w proporcjach wynoszących od 10 do 30 procent perlitu względem całkowitej objętości podłoża. Przekroczenie tych proporcji będzie skutkowało pogorszeniem jakości podłoża, dlatego należy się ich trzymać.

Zastosowanie perlitu

Perlit ma wiele zastosowań. Przede wszystkim jest wykorzystywany jako idealny dodatek do podłoża upraw szklarniowych, w tym upraw komercyjnych. W przypadku upraw bezglebowych warzyw i innych roślin w szklarniach, stosuje się tzw. maty z perlitu naturalnego. Dodaje się go do ziemi, na przykład do torfu wysokiego, aby uzyskać efekt spulchnienia i drenażu w obszarze korzeni roślin. Na rynku można znaleźć gotowe podłoża na bazie perlitu, takie jak np. podkorzeń z wermikulitem i perlitem oraz mieszanki służące do uprawy konkretnych roślin dostępne na przykład w sklepie Klomb z Rzeszowa.

Perlit świetnie nadaje się również jako podłoże do rozmnażania wegetatywnego z racji swojej struktury i sterylności. Zapewnia świetne warunki roślinom uprawianym metodą hydroponiczną, czyli w tzw. kulturze wodnej, jako że jest materiałem mineralnym obojętnym chemicznie, który pomaga utwierdzić się korzeniom roślin. Dzięki swojej sterylności chroni także rośliny przed rozwojem grzybów i szkodliwych bakterii. Biorąc pod uwagę liczne zalety perlitu oraz fakt, że jest to materiał bardzo tani, nie powinna nikogo dziwić jego ogromna popularność.