Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki rodzaj lampy ogrodowej wybrać?

lampy ogrodowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Lampy ogrodowe stanowią bardzo ważny element wyposażenia przydomowej przestrzeni. To modele, które pełnią zarówno funkcje estetyczne, jak i użytkowe. Pięknie przyozdabiają one posesję, a jednocześnie zapewniają domownikom i gościom sprawne poruszanie się po zmroku po jej terenie. Wiele osób zastanawia się, jakie lampy do ogrodu najlepiej wybrać. Ty także zaliczasz się do ich grona? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Różne rodzaje lamp ogrodowych

Na polskim rynku dostępne są rozmaite typy lamp ogrodowych. Zazwyczaj tego rodzaju produkty dzieli się na modele solarne oraz 12V. Lampy solarne w swym działaniu wykorzystują naturalne promienie słoneczne. Ich baterie ładują się w dzień. Zgromadzona w ten sposób energia służy do oświetlania ogrodu w nocy. Artykuły te nie wymagają podłączenia do prądu. Dlatego wyróżnia je łatwość montażu.

Z kolei lampy ogrodowe 12V na ogół występują w dwóch wersjach – halogenowej oraz LED-owej. To modele, które doskonale oświetlają podjazd. Ich działanie – w przeciwieństwie do produktów solarnych - nie jest uzależnione od warunków pogodowych. Lampy halogenowe na ogół świecą bardzo intensywnie. Zużywają jednak przy tym więcej energii niż oświetlenie LED-owe.

Lampy do ogrodu można również podzielić ze względu na sposób ich montażu. W ten sposób wyodrębnia się modele stojące oraz wiszące. Te pierwsze zwykle przybierają formę stylowych, nastrojowych latarenek albo minimalistycznych słupków. Zwykle rozmieszcza się je w różnych częściach ogrodu. Artykuły wiszące natomiast najczęściej umieszcza się przy wejściu do domu, a także na tarasach i werandach. Często występują one w postaci kinkietów dających naturalne światło bardzo zbliżone do dziennego.

Na co zwracać uwagę przy zakupie lamp ogrodowych?

Kupując lampy do ogrodu, trzeba najpierw wziąć pod uwagę różne czynniki. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy dane oświetlenie w konkretnym przypadku będzie pełniło jedynie funkcję dekoracyjną, czy też użytkową. Jeśli umieszczone w ogrodzie lampy mają za zadanie oświetlać podjazd, najlepiej zdecydować się na modele halogenowe, wydzielające intensywne światło. Trzeba też zwrócić uwagę na wyposażenie danych artykułów w czujniki ruchu oraz światła, dzięki którym produkty kupione w takim sklepie, jak Michał Radecki Lampy RADEX, będą zapalały się w odpowiednim momencie. Nie bez znaczenia przy doborze właściwego oświetlenia zewnętrznego jest także kompletność zestawu. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku lamp 12 V składa się on z danych modeli oraz kabla i transformatora.