Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zbudowane są szamba ekologiczne?

szambo ekologiczne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Szambo ekologiczne składa się ze szczelnych zbiorników bezodpływowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Stopniowo wypierają popularne do niedawna szamba betonowe, które osadzane były w specjalnym wykopie. Dzięki wygodzie w użytkowaniu i właściwościach szamba ekologiczne są nie tylko produktem, który nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, ale znacznie ułatwia korzystanie ze zbiornika. Jak działają i z czego składają się szamba ekologiczne?

Z czego składa się szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne to szczelna i odporna na zniszczenia konstrukcja, która ma neutralny wpływ na środowisko. Składa się ze wstępnego osadnika i perforowanych przewodów. Stanowi równocześnie pośrednią propozycję między przydomową oczyszczalnią ścieków a standardowym szambem betonowym. Osadnik wstępny (czyli zbiornik) składa się ze specjalnych koszy filtracyjnych, które zabezpieczają drenaż rozsączający przed nieczystościami stałymi. Szambo ekologiczne stosowane przez kilkuosobową rodzinę posiada dodatkowe 3 – 4 przewody drenarskie. Jeśli zależy Ci na precyzji przy oczyszczaniu ścieków, to szamba ekologiczne z Krakowa są propozycją dla Ciebie!

Na czym polega zasada działania szamba ekologicznego?

Zasada działania szamba ekologicznego polega na zasadzie sedymentacji, czyli oddzielenia ciężkich zanieczyszczeń od takich, które występują w formie ciekłej. Rezultatem jest stała ochrona gruntu przed przedostawaniem się do niego niekorzystnych substancji. Początkowo zanieczyszczenia przechodzą przez specjalny filtr, a następnie drenaż rozsączający. Długość i ilość przewodów drenarskich zależy przede wszystkim od wielkości działki, gospodarstwa i warunków gruntowo-wodnych. Należy jednak pamiętać, aby teren nad drenażem nie był obsadzony roślinnością z bogatym systemem korzeniowym. Kompleksowe prace związane z budową ekologicznych szamb, oferuje m.in. przedsiębiorstwo Mawex-Eko, które posiada duże doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i budowaniu ekologicznych szamb.

Dlaczego warto inwestować w szamba ekologiczne?

Szambo ekologiczne to przede wszystkim niski koszt inwestycji w przypadku niewielkich zbiorników. Budowa takiego szamba jest także możliwa nawet wtedy, gdy na działce nie ma zbyt wiele wolnego miejsca lub występuje problem z odprowadzeniem oczyszczonych ścieków. Zbiorniki z tworzyw sztucznych w przeciwieństwie do szamb betonowych, zapewniają szczelność na wiele lat. Dużą zaletą jest także fakt, że w przypadku okazyjnego korzystania z nieruchomości, zbiornik bezodpływowy można używać tylko wtedy, gdy jest to konieczne.