Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najczęstsze błędy montażu drzwi w domu i mieszkaniu

drzwi
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wydawać by się mogło, że montaż drzwi nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Parafrazując znane powiedzenie „jakie są drzwi, każdy widzi”. A jednak dość często zdarza się, że… chyba nie do końca i ostatecznie efektowi finalnemu daleko jest do tego zamierzonego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są trzy najczęstsze błędy w montażu drzwi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ich uniknąć podczas wykonywania tej pracy. Warto bowiem być mądrym przed szkodą, a nie dopiero po niej. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

Kierunek otwierania drzwi: prawe, lewe

Problematyczny może okazać się kierunek otwierania drzwi. Aby uniknąć nieprawidłowości w tym względzie, w pierwszej kolejności należy określić czy drzwi mają otwierać się na zewnątrz czy też do wewnątrz. Zgodnie z prawem budowlanym, drzwi do łazienek i toalet powinny otwierać się na zewnątrz. Kierunek otwierania pozostałych drzwi wewnętrznych jest już dowolny, ważne tylko, by był bezkolizyjny i nie powodował uszkodzeń skrzydeł drzwi.

Po podjęciu decyzji, czy drzwi powinny otwierać się na zewnątrz czy do środka, trzeba prawidłowo wyznaczyć, czy mają to być drzwi prawe czy lewe. W tym celu należy stanąć po stronie, w którą drzwi te mają się otwierać (czyli „do Ciebie”). Jeśli klamka ma być z lewej strony, a zawiasy z prawej, będą to drzwi prawe. W przypadku, gdy klamka znajdować się ma z prawej strony, a zawiasy z lewej – mowa jest o drzwiach lewych. Sposobem na unikniecie kłopotów związanych z doborem kierunku drzwi jest udanie się do sprawdzonego specjalisty takiego jak Gemelo. Korzystając z pomocy profesjonalistów zyskujesz pewność, że kierunek otwierania drzwi będzie odpowiedni.

Odpowiednia regulacja drzwi

Sporo problemów przysparza też regulacja drzwi. Odpowiednie ustawienie drzwi to niełatwe zadanie. Źle wypoziomowane skrzydło będzie przepuszczać powietrze lub przeciwnie, za każdym razem zawadzać o podłogę. Może też zdarzyć się tak, że skrzydło drzwiowe nachodzić będzie na ościeżnicę. Jest to widoczne gołym okiem, w prawidłowo wyregulowanych drzwiach ich skrzydło powinno równomiernie, tak samo w części górnej, jak i dolnej, nachodzić na futrynę.

Nadmiar piany montażowej

Piana montażowa służy do punktowego wypełnienia szczeliny między ościeżnicą drzwi wewnętrznych a murem. Czynność ta wydaje się niezbyt trudna, wystarczy w końcu nanieść tylko odpowiednią ilość piany montażowej w dwu- czy trzycentymetrowych odstępach i gotowe. Niestety nie każdy przy wykonywaniu tej pracy pamięta o tym, że piana montażowa podczas utwardzania zwiększa swoją objętość nawet o 100%.

Zbyt duża ilość piany montażowej w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do wypaczenia ościeżnicy, co skutkować będzie niemożnością zamknięcia drzwi. Z tego też powodu po wyschnięciu piany konieczne będzie odcięcie jej nadmiaru za pomocą ostrego narzędzia. Za tę czynność należy zabrać się jednak nie wcześniej niż po 30 minutach od momentu aplikacji.

Podsumowując, nieodpowiedni montaż drzwi może znacznie utrudnić wygodne korzystanie z pomieszczeń, a w niektórych wypadkach mieć wpływ np. na zmniejszenie komfortu akustycznego w domu. Poza tym demontaż drzwi i ponowne ich - tym razem poprawne - założenie, to strata czasu, a w wypadku konieczności skorzystania z pomocy fachowca, także i pieniędzy. Dlatego też warto przed przystąpieniem do prac zdawać sobie sprawę z możliwych błędów w tym względzie.